| Steluta098 a întrebat:

Buna seara, Daca timp de o saptamana voi consuma maxim 500 de calorii pe zi plus 3 ore de sport pe zi pot slabi 6 kg? stiu ca nu este sanatos dar vreau sa incerc si daca ma voi simti prea slabita voi renunta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, este imposibil, fiindca 500 de calorii sunt foarte putine si nu vei avea energie sa faci mai mult de 10 min de sport.
Oricum corpul intra in stand by si nu pierde greutate, pierde apa, iar cand incepi sa mananci asimileaza dublu greutate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi tu că reziști la 3 ore de sport cu 500 calorii?

| GabiDumitrescu a răspuns:

E o mega-prostie asta. Bea apa destula, minim 1000 de calorii, fa si ceva sport. Daaar... tu pana acum ai facut sport sau esti dintre alea care viseaza ca dau jos x kile in 10 zile ca apoi sa puna triplu inapoi?

| Steluta098 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am mai slabit tot asa prin deficit caloric acum cateva luni doar ca 4 kg

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Steluta098):

Si cate ai pus la loc intre timp? Sport ai mai facut? Da-le naibii de kile. Apuca-te de sport si tine-te. Asta e mult mai important decat niste kile in plus sau minus.

| johnnny123 a răspuns:

Dar tu știi cum funcționează corpul omenesc? Mâncarea este combustibil. Activitatea consumă acel combustibil. Cum crezi că poți să faci 3 ore de sport pe zi consumând 500 de calorii? Este ca și cum ai vrea să mergi 300 de km cu mașina cu jumătate de litru de benzină în rezervor.

| LaviniuA a răspuns:

Nu cred ca o sa ai energie nici sa mergi prea mult cu 500. 3 ore sport/zi o sapt e supraantrenament si duce la accidentare.
De ce te grabesti?

| Pocait01 a răspuns:

Să spunem că arzi 1700 de calorii pe zi nefăcând nimic, se mai adaugă 900 de calorii făcând 3 ore de sport la intensitate mică-medie. Deci 2600 de calorii pe zi vei arde. Asta înseamnă 18200 de calorii într-o săptămână.
Tu vei consuma 500 de calorii pe zi, deci ar veni 3500 de calorii în săptămâna respectivă.

Diferența ar fi de 14700 în exemplul ăsta ipotetic pentru o săptămână de s-ar traduce în 2kg de grăsime corporală având în vedere că 7700 de calorii construiesc un kg de grăsime.

Dar în primul rând nu știu dacă am calculat bine, deci verifică. Și în al doilea rând nu vei pierde doar grăsime corporală.

Eu am făcut acel test de metabolism la o clinică și mi-a dat că ard aprox. 1600 de calorii pe zi(nefăcând nimic). Pe atunci aveam 74kg la 1.80m fără activități sportive, ca să faci o comparație.

| Steluta098 explică (pentru Pocait01):

Eu am un banchet in iunie si as vrea sa slabesc ma gandeam sa consum timp de o luna doar 600 de calorii si o ora de sport pe fiecare zi am nevoie macar 8 kg ar fi perfect pana in iunie

| Pocait01 a răspuns (pentru Steluta098):

Dacă presupunem că arzi 300 de calorii pentru o oră pe zi de sport plus 1700 metabolismul ar veni 60000 de calorii arse în 30 de zile.
Dacă consumi 600 de calorii pe zi ar veni 18000 de calorii în 30 de zile.
Diferența ar fi 42000 de calorii, adică 5, 5kg. Dar nu vei pierde doar grăsime, iar calculul este doar teoretic.