| Jigokunokishi a întrebat:

De cateva saptamani cand ies la alergat, uneori chiar daca alerg putin de nevoie simt niste dureri in partea anterioara si lateral-exterioara a gambelor, mai mult la cea stanga. Incep sa simt o durere, apoi o contractie puternica a mushciului sau ceva asemanator si apoi imi simt gambele grele si de abia ca mai pot fugi, imi pare ca se si umfla putin gambele si apoi un timp ma tine asa, dar dupa vreo 15 minute revin la normal daca ma oprec. Am mai avut problema asta si luam anticarcel si trecea din cate tin minte. Eu am o circalatie periferica proasta, s-ar putea sa fie de la asta? Ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Vezi intai ce zice medicul. Ce rost are sa anticipam. Oricum. cu o circulatie periferica proasta nu iti poti permite sa imobilizezi 25% din hematii ca sa transporte nicotina, in loc de oxigen.

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Exact. Asta ar fi singurul pericol, sa fie de la circulatia periferica proasta. Dar daca nu fumezi, nu ai de ce sa iti faci griji. Daca insa fumezi, poate fi o boala foarte grava, se numeste boala Buerger. Si chiar daca cel mai rau pronostic s-ar adeveri si ai avea boala Buerger, tot ai mai avea o speranta. Te-ai lasa de fumat.

| Jigokunokishi explică (pentru minrest):

Pai am fumat candva, apoi am luat pauza de aproape doi ani pana acum 3 saptamani cand am fumat vreo 2, 3 tigari. Dar problemele cu picioarele au aparut inainte sa fumez acele tigari.

| Jigokunokishi explică (pentru minrest):

Multumesc pentru sfaturi happy

| minrest a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Vezi intai ce zice medicul. Ce rost are sa anticipam. Oricum. cu o circulatie periferica proasta nu iti poti permite sa imobilizezi 25% din hematii ca sa transporte nicotina, in loc de oxigen.

| AndreiRobert22 a răspuns:

Acesta e si cazul meu, dar tu iesi la alergat, deci nu poate fi vorba de o arteriopatie ci de o spondilartrida nediferentiata, ai nevoie de in consult vascular. Iti recomand sa faci un Eco-Doppler la o clinica privata, iar daca mai ai intrebari te rog sa le adresezi.