| NeverTheLess a întrebat:

De cateva zile am o problema si as dori sa va cer sfaturi. Mi-au aparut pe corp niste pete rosii, care la inceput erau micute si tari, ulterior se mareau si dispareau, reaparand in alte parti ale corpului. Apoi m-am trezit cu astfel de pete si pe maini. Pentru cateva ore imi simteam mainile amortite si umflate, dupa care simptomele se ameliorau.
Am fost si am consultat un medic, insa acesta mi-a spus ca e posibil sa fi facut o alergie la un aliment sau la o intepatura de insecta. Mi-a fost prescris un tratament pe care am inceput deja sa il urmez, insa nu observ nicio ameliorare. Petele continua sa apara si plus de asta am inceput sa prezint si sindrom premenstrual, desi ciclul nici pe departe nu e pe cale sa imi vina. Tind sa cred ca este vorba despre o dereglare hormonala, tinand cont ca am trecut printr-o perioada destul de stresanta, nu am urmat un regim alimentar adecvat, nu am dormit suficient, etc.
Niciodata nu am mai patit asa si incep sa fiu destul de ingrijorata. Credeti ca ar putea fi vorba cu adevarat despre o dereglare hormonala? Ce tratament naturist as putea urma? Nici nu stiu ce sa fac, sa imi fac analize, sa ma intorc la medicul de familie...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Somebodyღ a răspuns:

Poate sa fie vorba atat de o dereglare hormonala, cat si de o alergie pe care o poti dezvolta de la un aliment, praf etc.
Cea mai buna solutie este sa consulti un medic daca simptomele persista.
Personal cred ca este vorba de o alergie din moment ce eruptia respectiva dispare si reapare. Poate exista un produs in alimentatia ta la care dezvolti alergie si nu cunosti lucrul acesta happy

| mozaicpiatra a răspuns (pentru Somebodyღ):

Daca abia ai inceput tratamentul pentru alergie, trebuie sa mai astepti, abia dupa 2 zile se cunoaste. Daca apar si basicute sa nu fie un varsat de vint.forma mai usoara chiar si cu o febra moderata, stare generala alterata. dureri abdominale

2 răspunsuri:
| NeverTheLess explică:

Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Am fost si am consultat un medic dermatolog si am aflat ca este de fapt o urticarie. Acum am inceput tratamentul. Sper sa dispara! :-s