| DelphhiN a întrebat:

Luni am inceput un stil de viata sanatos si anume:
am renuntat la : sucuri
dulciuri
paine
grasimi
si mananc la fix urmatoarele ore:
9 - un fruct
13 - mancare gatita
15 - o gustare
18 - cina

Vreau sa spun ca am ceva dureri de stomac ingrozitoare, am luat un controloc si am baut la 15 un pahar de lapte, dar fara efect.
Imi poate spune cineva cauza?
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi de la fructele mancate pe stomacul gol. Stiu ca acum au aparut tot felule de nutritionisti care sustin ca e recomanda, dar in facultatea de medicina se invata cu totul altceva. Si anume ca la micul dejun este bine sa mananci ceva cu amidon (paine, un biscuit), deoarece acesta are zaharuri cu eliberare lenta, care tin de foame si iti dau energie si ceva bogat in proteine (lapte, branza, o bucatica de carne). Poti adauga si un fruct dar numai dupa ce ai mai mancat altceva, asa incat sa nu fie pe stomacul gol

| RAY a răspuns:

Dureri de stomac? poate esti infometat, renuntarea la otrava nu poate cauza asa ceva

| DelphhiN explică (pentru RAY):

Cei drept inainte mancam multe prostii (pizza, dulciuri)
Am redus cantitatea de mancare pentru ca doresc sa slabesc cateva kg considerabile intr-un timp mai lung, sunt constienta ca nu e bine daca e o dieta drastica. tocmai de accea nu am optat pentru o dieta ci pentru un stil de viata.

Acum nu stiu ce sa spun de luni pana astazi am slabit 6 kg.

| RAY a răspuns (pentru DelphhiN):

Esti fata,voi sunteti obsedate de diete,fugi si manca ceva,asta nu e treaba, manca carne de pui, porc, peste astea tin de foame, stii ca apoi te vei ingrasa rapid?

| DelphhiN explică (pentru RAY):

La 130 de kg, am nevoie e o astfel de dieta.

| RAY a răspuns (pentru DelphhiN):

Jesus,ce inaltime ai? varsta?

| DelphhiN explică (pentru RAY):

Ei ai vazut ca acum ti ai schimbat parerea? nu am atatea kg, dar oricum cu vreo 20 peste normal. asa ca e mai bine sa incep mai devreme decat sa se adune mai multe, si plus ca nu e o dieta in sine... mananc ce vreau. Este un stil de viata sanatos.

| RAY a răspuns (pentru DelphhiN):

Manca mai multa carne de porc, pui chiar tine de foame, evita ce ai scris sus, o sa mai slabesti

| DelphhiN explică (pentru RAY):

Din pacate tin post, si pana se termina nu pot. sad

| RAY a răspuns (pentru DelphhiN):

Trist,mai putin si trece, ce sa faci, nici nunta nu poti face

| DelphhiN explică (pentru RAY):

Nu ca a si avea cu cine! laughing)

| DelphhiN explică (pentru RAY):

Deci pana la urma de ce ma doare stomacul?

| anonimg a răspuns:

1. ai nevoie de cereale integrale; dar si de paine integrala; fara cereale te imbolnavesti pentru ca in ele se gaseste B6 si B12.

2. dimineata trebuie sa mananci cel mai bine (exemplu: un castron de cereale fara zahar, cu lapte de soia + o lingurita de susan rasnit + o lingurita de in rasnit + o mana de samburi de nuci + o banana + putina scortisoara sau ghimbir).

3. organismul are nevoie de grasimi vegetale (nuci, seminte, ulei crud, neprajit).

Stomacul te poate durea ca ai mancat o combinatie nepotrivita de alimente la aceeasi masa.
Pentru durerea de stomac este bun un terci de ovaz; sau zeama de la cartofi cruzi (spalati, curatati de coaja, rasi prin razatoare si apoi stoarsa zeama si bauta; sau daca ai, ii pui in storcator de fructe).

| Superior a răspuns:

Cum rahat poti manca asa ceva?

| DelphhiN explică (pentru Superior):

Nu mananc asa ceva. este un stil de viata.
Daca toti ar manca pizza in fata ecranele cu sucuri langa ei, am fi o tara de obezi.

| Superior a răspuns (pentru DelphhiN):

Ma hranesc cu asa ceva de cand m-am nascut si ma simt bine neavand probleme cu obezitatea tongue

| sweetys a răspuns:

Dimineata este indicat sa mananci mancare, nu sa o incepi direct cu fructe, fiindca unele sunt mai acide si cu sucul gastric secretat nu e o combinatie fericita. De preferat ultima masa sa fie cu 4 ore inainte sa te pui in pat, dar nu mai tarziu de 20, asa ca poti sa mananci si mai tarziu.
P.S. Nu am citit restul raspunsurilor.

| Victoria18 a răspuns:

Sa nu ai gastrita, doamne fereste poate chiar inceput de ulcer si a "scos capul"in urma schimbarii stilului de viata. Stomacul nefiind obisnuit.

| SMH a răspuns:

Du-te la doctor.
Ai mancar ceapa, usturoi, iute? Lapte?

| DelphhiN explică (pentru SMH):

Am precizat ca am baut lapte

| SMH a răspuns (pentru DelphhiN):

Laptele fermenteaza in stomac.
Nu stiu ce ar fi putut cauza durerea initiala. Trebuie sa ne spui mai pe larg ce ai mancat. Si ce ai baut.

| DelphhiN explică (pentru SMH):

Am mancat la
9 o banana
12 tocanita de ciuperci fara paine
15 un pahar de lapte
18 legume la tigaie fara ulei si un snitel vegetarian

mentionez ca astazi am mancat peste si chiar nu am avut nici un fel de durere

| SMH a răspuns (pentru DelphhiN):

Cel mai bine te duci la doctor. Probabil ai mucoasa stomacului slabita din cauza alimentatiei proaste de dinainte. O sa-ti prescrie ceva sau o sa te puna sa faci analize pentru Helicobacter.