| Bianca2610 a întrebat:

Ma confrunt si eu cu o problema grava si vreau sa intreb, sa aflu` mai multe pareri si sa stiu cum ma pot "vindeca "! Sunt intr-o situatie foarte proasta de vreo 2 ani de zile, mi s-a declansat o fobie de furtuni(asta acum 2 ani ) iar de cateva luni, s-a declansat si mai urat, de vremea urata! Pe scurt am o fobie de vreme! In cazul in care afara este innorat, sau doar bate vantul, fie el mai tare sau mai incet eu stau la geam cu orele sau ma agit si incep sa se declanseze simptomele fobiei si ma plimb cand prin casa, cand la geam si tot asa.Ma gandesc sa apelez la un psiholog pentru ca teama este foarte mare, sunt tot mai nelinistita iar cand iau contact cu vremea adica stau la geam si doar privesc, ma apuca groaza ca daca vine o furtuna, daca bate vantul mai tare si nu stiu ce, tot felul de ganduri negre si de imagini socante, filmulete, sa le zic asa! As vrea cateva raspunsuri, va rog sa stiu daca pot scapa singura de fobia asta! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aliutza a răspuns:

E o idee buna sa apelezi la un psiholog, daca intr`adevar simptomele tale sunt asa de grave. Probabil ca poti sa scapi de fobia asta si singura, dar iti trebuie determinare.
Gandeste`te ca, atata timp cat esti in casa sau in bloc, nu are ce sa ti se intample, pentru ca majoritatea caselor si toate blocurile au montat un paratraznet pe acoperis, astfel incat esti ferita de descarcarile electrice. Daca pe tine te sperie tunetele, poate ca ai fobie de zgomote puternice, de fapt.
Eu iti doresc succes in lupta cu fobia ta!

7 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Singura nu prea cred,ai nevoie de un psihiatru,pentru medicatia corecta pentru fobii. atunci cind frica incepe,adrenalina creste si poti ajunge la boli mai grave(hipertens.),ceea ce nu-ti doresti. bolile psihice de multe ori sint mai pacatoase decit iti poti inchipuii,distrug pe rind organele (imagineaza-ti un joc de domino, pietrele asezate orizontal si vine capul, pietricica care o atinge pe cea dea 2 si cad toate),exact asa functioneaza cu psihele bolnav. iti doresc multa sanatate,si nu mai amina, du-te la medic, pentru ca incepe si timpul in care vom avea parte de furtuni

| RS4 a răspuns:

Eu n-am inteles un lucru : adica atunci cand e vreme urata, tu stai la geam cu orele ca sa privesti! cred ca de aici incepe rezolvarea ta! alte preocupari nu ai? eu cred ca de la filme ti se trage!

| Er1 a răspuns:

Bună!
Păi dacă timp de 2 ani nu ai reușit să depășești această teamă singură, cel mai bine este să apelezi la ajutorul unui psiholog pentru că el cu siguranță te poate ajuta.
Mult succes! :*

| Usagiii98 a răspuns:

E destul de ciudat ceea ce patesti.Un psiholog te-ar putea ajuta.

| luana_6378 a răspuns:

Cred ca alinutza are dreptate, un psiholog e o solutie f buna pentru ca nu cred ca poti trece singura prin frica asta. dc ti-e jena sa mergi personal, cauta pe net! am vazut multe siteuri specializatye. chiar zilele trecute vazuse unul - topexperti.ro. poate te ajuta cumva.

| 3my a răspuns:

Totul se face pas cu pas, aici ma refer la starea vremii.iesi prima oara cu o persoana cu o persoana care te simti in siguranta.sa te sprijinemoral. nu-i se intampla ei nimic nici tie, cu siguranta nu ti-se va intampla.
incearca prima oara cand nu e f nasol afara! succes...

| simona_9223 a răspuns:

Bianca iti urez multa sanatate