| Cupă_Daniel_1992 a întrebat:

Bună seara!
Momentan, soția mea este neasigurată și m-ar interesa dacă poate să-i elibereze medicul de familie un bilet de trimitere la specialist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Medicul de familie poate elibera bilet de trimitere, contra cost.
Dar am o intrebare: de ce nu faci co-asigurare sotiei tale, la locul tau de munca? Te-ar avantaja si pe tine...
Intreaba la contabilitate, unde lucrezi!

| Silwian a răspuns (pentru Bula):

Foarte adevarat ce spui!

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru Bula):

Aș putea să o coasigur. Avantaje nu am, pentru că am salariul mare și nu am nicio deducere. Plus de asta, în curând va primi indemnizația de creștere copil și va apărea dublu-asigurată, dacă încep demersurile.
Am zis că momentan e neasigurată, pentru că după ce CAS-ul a terminat cu maternalul, i-a și-a pierdut calitatea de asigurat, calitate pe care și-o va redobândi după ce se va emite acea decizie de la AJPIS. Doar că luni am avea o programare la un specialist și am realizat că deocamdată e neasigurată, neștiind sigur dacă medicul de familie ne poate elibera bilet de trimitere.

| Bula a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

Daca ai deja programare la cabinet privat, atunci nu-ti mai trebuie bilet de trimitere.
Daca n-are asigurare, atunci va trebui sa platesti consultatia.

| floresdemayo a răspuns (pentru Bula):

Cu ce îl avantajează la locul de muncă? Nu îi oprește dublu din salariu pentru asigurări de sănătate?

| Bula a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu se opreste dublu, ci - avand venit micsorat pe cap de familie - se opreste mai putin (cunosc cazuri concrete).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Casa de Asigurari de sănătate întrebați în privința aceasta.