| Alexia16ale a întrebat:

Buna seara, Nu ma simt bine deloc incerc slabesc de ceva timp si imi fac mai mult rau. Eu uneori deja imi consum caloriile pentru slabit dupa pranz si seara, incerc sa nu mai mananc nu stiu ce si cand ma duc la bucatarie dupa bag in mine pana ajung la 3000 de calorii apoi imi este foarte rau imi vine sa vomit de la atata mancare si in ultima vreme de cand m-am ingrasat nu mai am chef de nimic sa ies prin oras sau alte activități. Nu mai am chef, am vrut sa ma apuc de postul cu apa pentru a slabi ca mi se pare mai eficient ca as putea rezista.Eu vreau neaparat am o ambiție mare pentru asta dar parca e ceva de nu pot eu sa slabesc de cand am zis parca mananc si mai mult. Vreau neaparat pana la vara sa slabesc ca nu ma mai suport pur si simplu si daca are cineva cateva sfaturi sau cine a mai trecut prin asta sa ma ajute, chiar am nevoie de ajutorul vostru! Parintilor mei le-am spus ca vreau sa mai slabesc ei chiar mă încurajează dar nu stiu ce se intampla cu mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tu nu ai ambitie nici sa numai mananci tot cand intri in bucataria dar crezi ca ai putea sa tii postul cu apa? nu stii ce iti doresti se pare! este periculos acest post cu apa pentru persoane care nu sunt pregatite mental sa il duca, este extrem de greu sa tii zile intregi aceasta forma de post!

ti-am mai zis si cu alta ocazie, dietele nu se tin de capul tau asa si citind de pe net
1. mergi la un medic nutritionist si fa-ti o serie de analize, daca stii ca ai vreo afectiune ii spui medicului ca sa stie ce sa te indrume
2. cu analizele recomandate de medic te intorci la el si primesti o dieta personalizata
3. te tii de acea dieta si vezi daca vin rezultatele sau nu!

nu va mai luati dupa toti guru de pe net, pe care-i vedeti ca au urmaritori cu sutele de mii dar ei nu au nicio pregatire in domeniu!

nu mai aplicati metoda "ce a mers la popescu, trebuie sa mearga si la mine" este total gresit! fiecare om este unic, la unii functioneaza o anumita dieta la altii nu!

postul pe care vrei tu sa il tii cel cu apa este INFOMETARE, nu este ceva benefic, mai ales daca nu este facut de cineva cu o sanatate de fier! stii cum este cand te infometezi? stii cum este sa nu ai energie deloc, sa ajungi sa nu te mai poti da jos din pat, sau abia sa mergi cativa metri? asta vrei? eu am facut si asta in trecut, nu m-a ajutat decat pe moment sa dau cateva kg pe care oricum le-am pus imediat...cheia este sa descoperi un regim alimentar al tau si pe acela sa il tii si o viata daca trebuie, nu infometarea este cheia!

succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Cu mentalitatea asta nu vei putea niciodata sa slabesti, fiindca nu esti ambitioasa si nici serioasa.
Daca voiai sa slabesti, apai luai in serios toate sfaturile noastre si te abtineai de la mancare, dar tu te imbuibi pana vomiti si apoi spui ca vrei sa slabesti.
Las-o balta, ca nu functioneaza asta pentru tine, fiindca una spui si alta faci.

Iesi la alergat ZILNIC cate 2 ore, dar alearga serios intre 6 si 10km pe zi, ca sa poti manca cat vrei si totusi sa slabesti.

| anonimg a răspuns:

Singura soluție este să nu mai mănânci seara nimic. Ăsta să-ți fie un principiu și regulă ce nu pot fi încălcate, chiar și dacă nu ai apucat să mănânci la prânz.
Odată ce a trecut orele 17:00 nu mai mănânci absolut nimic, fie orice ar fi.

| ioana748 a răspuns:

O sa faci bulimie, daca nu deja ai facut
Vorbeste cu parintii tai sa mergi la un psiholog.
Toate cele bune❤️

| LisaJulie a răspuns:

Trebuie sa nu te mai gândești la mâncare, încearcă pe cât posibil sa eviți bucătăria și sa face alte activități ca dansul, curăția și plimbările! Mananca la micul dejun fructe, la prânz o salata cu o ciorba de legume și la cina niște cartofi sau legume la cuptor! Niciodată prăjit la tigaie! Dacă simți nevoia sa iei o gustare încearcă semințele sau nucile!