| etudor a întrebat:

Buna seara prieteni,
Sunt pensionara.Stim cu toti care e situatia pensionarilor din Romania privind acordarea medicamentelor compensate incepand cu luna iunie a.c.COMPENSARE e doar cu numele. O reteta care acum 2 luni cosata 165 lei, acum costa 396 lei.Si asta e doar o reteta din 4-patru! SI, se pare ca incepand din 1 sep 2010 s-au mai inasprit si aceste ultime dispozitii date de ministerul sanatatii si Casa nat. de sanatate.SE pare ca se vrea moartea pensionarilor.Medicamentele sunt pentru noi "PRIMA" hrana (alimentatie daca vreti)si apoi mancarea de fiecare zi daca se mai poate lua, daca mai avem cu ce bani! Haideti sa facem front comun si sa vedem ce am putea face ca GUVERNANTII sa revina asupra deciziei luate impotriva medicamentelor straine, pe care le compenseaza la substanta de baza romaneasca. Si noi am vrea sa nu dam bani multi pe medicamentele straine prescrise de medici dar daca le-am incercat si nu ne folosesc: nu amelioreaza, nu stopeaza boala nu mai zic de vindecare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ROCIO a răspuns:

In multe tari din uniunea europeana, pensionarii nu platesc medicamentele, dar la noi "foamea" celor de sus este prea mare! Nu stiu daca vreodata o sa ajunga si Romania la un nivel de trai cat de cat decent, sa spui ca poti trai acasa macar de pe o luna pe alta fara datorii si nevoi... e jale fratilor ce se petrece in tara noastra! Cat despre pensionari, saracii sufera cel mai mult cred eu. Dar cine ne baga in seama?!

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu pot decat sa va dau un sfat prost. Cautati o alternativa naturista, dupa cum ziceti dumneavoastra, daca nici medicamentele straine nu va ajuta prea mult, cu cateva buriene scapati si mai ieftin. straight face
Domnul fie cu dumneavoastra.

| Veme a răspuns:

Dna pensionara, puteti lua medicamente romanesti, mai ieftine cu aceeasi substanta activa, in aceeasi concentratie, la care platiti mult mai putin.
Dumneavoastra platiti atat de mult pentru ca luati preparatele originale.
Sistemul de compensare este corect dpdv moral. Spre exemplu daca un medicament romanesc A si un medicament original strain B cu aceeasi substanta in aceeasi concentratie costa 10 respectiv 100 de ron pe medicamentul A compensat veti plati 1leu iar pe medicamentul B compensat veti plati 100-9(aceeasi suma compensata ca si la produsul romanesc) = 91lei, si mi se pare corect. Adica de ce sa plateasca asiguratul roman fabricii americane 90% din suma pe care o cere aceasta, daca fabricantul roman reuseste sa o faca mai ieftin? In felul asta s-ar recompensa cel care cere pretul cel mai mare. Sistemul de compensare pe care-l regretati este specific tarilor bananiere si acolo este implementat prin spaga data sefilor de trib.

| UNfriendLY a răspuns:

N-ai cu cine.

| Zamfir_2974 a răspuns:

Sunt de acord

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am toata compasiunea pentru umilinta in care traiesc multi dintre pensionarii romani, dar nu cred ca TPU ar putea rezolva aceasta problema.

| Gabitza a răspuns:

Ceea ce fac ei, este o mizerie, ce nu cred ca va putea fi curatata vreodata! Am 18 ani, si vad in jurul meu imagini ce ma frapeaza! Nu mi se pare normal ca un batran, dupa ce a muncit o viata intreaga, sa ia o pensie din care sa nu poata trai! E o mare mizerie si o mare nedreptate ceea ce se intampla in tara noastra! Dar, nu ii putem judeca noi! Tot ce ne-a ramas e credinta in Dumnezeu!
In ceea ce priveste tara noastra, nu vad un viitor stralucit! Imi e rusine sa spun ca am nationalitate romana! Imi este scarba de atata nedreptate si de atata sclavie! Muncesc parintii nostri pentru bani de nimic! Sunt foarte revoltata! Daca as avea puterea sa pot sa-mi fac publice toate gandurile, as face-o fara nicio retinere! Sa le fie rusine celor ce guverneaza aceasta groapa de gunoi, numita ROMANIA! Sa le fie rusine! Ma gandesc la viitorul meu! Dau cate 30-40 milioane anual, la facultate, timp de 4 ani, iar dupa ce am iesit din facultate nu am un loc de munca si lucrez 8 ore in conditii de sclavie pentru straini, pentru 8-9 milioane! Este un lucru mizerabil! Si, dupa ce muncesti atat, ajungi un amarat de pensionar, si iei o pensie din care nu iti ajung banii de medicamente! Este incredibil cum exista oameni ce se gandesc numai la averile lor, numai la vilele lor, iar pensionarii nu au ce manca, pentru ca au dat banii pe medicamente! Romania, va devenii un punct de mizerie pe harta! Asta va fi in cativa ani! Repet, sa le fie rusine!

| Crist86 a răspuns:

Cum sa faci bani usor! https://myiddi.wordpress.com