| Manuella12 a întrebat:

Buna seara. S-a mai operat cineva de hemoroizi interni? Vreau o părere! Sunt dureri după operație? Vreau detalii cum se procedează înainte după operație! Doar pentru cei care au făcut operație

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acum se fac operatii fara durere asta sustin cei de la proctoline specialisti in operatie de hemoroizi, se cauterizeaza cu laserul nu necesita internare iar procesul de vindecare spun acestia este destul de repede spre deosebire de vechile operatii care se faceau in anii 80/90 cand erau clasice te taiau cu bisturiul pe burta si operau coseau intestinul unde extirpau tot cu bisturiul hemoroizii, erau dureri groaznice si la primul scaun dupa operatie era nasol de tot te durea intestinul de mureai, ca timpul de vindecare era greoi. Acum numai suntem in anii 80 si-o multe centre medicale clinici spitale au aparatura moderna de inalta performanta si peste tot se lucreaza cu laserul, si cu anestezie locala sau generala depinde de situatie si de evolutia bolii, hemoroizii i ai facut de la statul pe scaun constipatia si mincarea fastfood.