| IoanaaaElisa a întrebat:

Tocmai ce am aflat ca sunt însărcinată in 6 săptămâni. Doctorița mea mi-a dat utrogestan, ovule, pana in săptămâna a 12-a. Credeți ca am voie sa am relații sexuale? Dacă nu, pana la câte săptămâni nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea medicamentul Utrogestan este indicata in afectiunile legate de insuficienta secretiei de hormon progesteron. Aceasta suplimentare de hormon progesteron este necesara/are rolul de a facilita dezvoltarea in conditii normale a sarcinii. In concluzie indiferent care este modul de administrare a medicamentului amintit, pe cale orala sau vaginala, activitatea sexuala se poate intretine in continuare in aceleasi conditii ca si pana in prezent fiindca NU exista nicio interfictie, reglementare ori conditionare. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Ai voie până aproape să naști, dacă nu cumva medicul recomandă abstinența dintr-un motiv întemeiat. (pericol de avort spontan de pildă).

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca exista riscul de avort spontan cu siguranta medicul te atentiona ba chiar iti interzicea sa intretii relatii intime ru de in primul trimestru. Utrogestan e recomandat pentru fixarea sarcinii prin cresterea nivelului de progesteron precum si dezvoltarea armonioasa a acesteia.