| Annelisse1234 a întrebat:

am 23 de ani si sunt insarcinata in 22 de saptamâni, am facut o hidronefroza si mi s-a montat o sonda cook, pentru a scapa de dureri. Mi-a fost Rușine sa il întreb pe medic oare mai am voie la relații sexuale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MedRex a răspuns:

Pentru asa ceva sigur pe un bilet de externare/scrisoare medicala scrie repaus fizic si sexual. Un ginecolog sigur ar recomanda asa ceva. In mod normal la 22 sapt. adica 5 luni nu e interzis sa ai relatii sexuale, insa avand in vedere patologia e contraindicat.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sx oral se poate pe intreaga durata a sarcinii si nu numai...

| Violleta2022 a răspuns:

Ai deja 7 luni si este bine sa nu mai ai sex vaginal, mai ales ca ai deja probleme de sanatate. Evita, ca nu moare barbatul, se poate masturba si nu se intampla nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci te iei dupa niste oameni random de pe internet despre o chestie medicala pentru ca TI-E RUSINE sa-l intrebi pe medic?
Un creier nu pot sa-ti monteze?