| spaimaspaima a întrebat:

Buna seara TPU! Am fost diagnosticat acum 6 luni cu nevralgie intercostala / sindrom algic drosal. dintre astea doua una da nu stiu care. La inceput simteam dureri in piept, junghiuri toata ziua aproape oboseala presiune pe spate simteam ca nu primesc destul aer. Acuma multumesc la Dumnezeu ma simt mai bine dar eu inainte faceam sport. Junghiurile dupa ce m-am pus sa lucru ceva si am ridicat o poarta de fier si am simtit un junghi in spate. Doctori mi-au spus ca n-am de ce sa ma sperii ca nu ii ceva grav daca aveam ceva rupt sau fisurat ma durea mai tare nu e cazu de un RMN. Vreau sa stiu cat ar putea sa mai dureze chestia asta si daca o sa mai pot sa fac sport la fel cum am facut inainte? Poate a mai avut cineva aceeasi problema si ma poate ajuta cu mai multe informatii! multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Cristyna2000 a răspuns:

Buna...am si eu o problemuta asemanatoare. Am avut niste spasme care se asociaza ca durere cu nevralgia intercostala. Am avut mari probleme, ma tineam deseori in partea in care aveam acele spasme. Adevarat, sport nu prea poti sa faci, dar eu am scolioza si a trebuit sa indur durerea. Cam acum un an am avut spasme si pe durata aceea am luat un medicament midocalm. L-am luat si nu m-am mai durut serios, dar asta nu inseamna ca nu reveneau durerile. S-ar putea sa dureze ceva pana cand surerile ar disparea si cu sportul, nu o sa mai poti face sporturi extreme, dar poti sa faci sporturi care sa te ajute sa iti menti respiratia, depilda inotul. Sper ca o sa-ti treaca repede si du-te la un spital in care sa le spui totul, dar cu toate amanuntele.