| 12789 a întrebat:

Buna seara TPU. Este o persoana, X, si i-a sarit un disc intervertebral de la coloana vertebrala. discul ala ii loveste nervul care il ajuta sa-si simta membrele inferioare. Acest proces se numeste hernie de disc. Intrebarile mele sunt, care este acest nerv si cum se numeste procesul hernie de disc si mai cum? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ancaval a răspuns:

Nervul Sciatic.

Hernie de disc lombară.( se referă la coloană)

Hernia de disc cervicală. ( se referă la gât)