| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Am o întrebare, știu că nervii care iese din coloana lombară, dacă presupunem că există o hernie de disc, atunci nervii sunt afectați și provoacă durere pe tot piciorul. Întrebarea mea este, dacă fac RMN și coloana este ok, nu-i afectat nici un nerv, poate și problema în zona bazinului, șoldul, să fie vreo problemă de acolo? din șold? poate nervul să fie afectat nu la nivelul coloanei ci la nivelul șoldului? mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Un profan intr-ale medicinei sau, cel putin, intr-ale biologiei este de preferat sa nu dea sfaturi de dragul unei recompense precum funda sau moneda TPU!

5 răspunsuri:
| DennisW a răspuns:

Interesant ca foarte multa lume face confuzia asta (si eu credeam la fel pana acum cateva luni...).
Sciatica, sau durerea care coboara pe picior, nu are legatura cu coloana lombara, de fapt nu are legatura cu coloana de loc. Daca te uiti la un atlas anatomic vei constata ca nervul sciatic nu are insertia pe coloana vertebrala ci lateral si mai jos de osul sacru (coloana sacrala).
Asa ca este foarte posibil ca la RMN sa nu apara nimic in neregula, pentru ca durerea nu vine de acolo.
Daca dai peste un medic care iti spune ca te doare piciorul din cauza coloanei, te sfatuiesc sa privesti foarte circumspect calitatea lui profesionala. Este poate (poate) scuzabila eroarea asta la un fizioterapeut sau maseur, dar nu la un medic.

| DennisW a răspuns (pentru alessia5158):

Astept sa imi spui unde am gresit. Ti-am trimis mesaj pentru ca nu vreau sa fac o disputa publica, dar nu mi-ai raspuns. Si nu ma intereseaza funde sau alte monede.

| alessia5158 a răspuns (pentru DennisW):

Ti-am raspuns in privat.
Seara frumoasa!

| almaz a răspuns (pentru alessia5158):

N-am mai inteles nimic, poate sa-mi dea durere in ciuda RMN-ului coloanei lombare care este in regula sau nu? eu am intepaturi in zona bazinului, in zona soldului, nu stiu cum sa formulez, dar s-ar putea sa fie psihologic, ca nu mai inteleg nimic deja...

| alessia5158 a răspuns (pentru almaz):

Chiar daca nu este afectata zona lombara a coloanei, pot sa apara dureri in zona soldului(partea corpului situata intre talie si coapsa)---tocmai pentru motivul ca respectiva zona este alcatuita din numeroase structuri anatomice(oase,articulatii,muschi,burse,ligamente, tendoane, vase de sange, nervi) care pot fi afectate de o multime de cauze.

p.s. Daca nu esti o persoana anxioasa care se plange de dureri si alte simptome in diferite zone ale corpului, du-te la medic!---poate va descoperi vreo patologie in zona in care acuzi durerea.

| alessia5158 a răspuns (pentru DennisW):

Un profan intr-ale medicinei sau, cel putin, intr-ale biologiei este de preferat sa nu dea sfaturi de dragul unei recompense precum funda sau moneda TPU!