| Rux2000 a întrebat:

Buna seara TPU. Pe data de 22/07 am descoperit ca inima copilului meu nu mai băte, el trebuia sa aibă in jur de 10/11 săptămâni dar a încetat in a se dezvolta la 8 săptămâni și 4 zile. De le data de 25/07-07/08 l-am eliminat cu ajutorul unor Pastile misoprostol (5zile), cauza avortului este necunoscut, deoarece analizele mele și ale soțului au fost bune și înainte și după … Acum ca v-am spus detaliile importante întrebarea ar fi următoarea: când pot rămâne din noi însărcinată, după cât timp? Doctorul mi-a spus ca nu exista restricție, cand am fost la control. Am eliminat tot și este totul pregătit pentru o viitoare sarcina.
Acest copil a fost extrem de dorit de noi și situația este extrem de dureroasa însă dorința de a fi părinți este prea mare, dacă se poate sa ne respectați durerea și sa răspundeți strict la întrebare lăsând de-o parte criticile, greșelile gramaticale etc …
Mulțumesc frumos pentru eventualele răspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Puteți în orice moment.
Ca să iasă un pui, carnea lui, organele lui se țes ca o țesătură, și se pune treptat un strat peste altul. Totul se face automat și așa a gândit natura să dea comenzile exact, ca să iasă organele, inclusiv inima cum trebuie. Dar uneori se întâmplă greșeli în această țesătură, construcție, dar foarte rar, căci nimic nu este 100% perfect pe lumea aceasta, și nu suntem noi vinovați de aceste greșeli. Și conceperea unui copil, și sarcina, și avortul sunt șocuri pentru organism. Dacă vă simțiți vindecată de aceste șocuri, dacă ați revenit, puteți încerca din nou, fără frică.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa un avort in urma unor complicatii (oprirea inimii), urmatoarea sarcina trebuie supravegheata cu atentie marita, din cauza riscului marit!
Medicii recomanda o pauza minima de 3 luni dupa nastere sau pierderea sarcinii, dar in cazul tau as recomanda o pauza mai indelungata (chiar si 6 luni su peste). Si in acest interval este indicat sa ai un regim alimentar si de viata sanatos, relaxat, cu vitaminizare naturala (urmeaza sezonul recoltelor de toamna).

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare sincer rau de pierderea avuta.
Asteapta 2-3 luni ca sa te refaci complet si poti sa ai o noua sarcina, dar te sfatuiesc sa-ti faci niste teste medicale amanuntite, sa vezi daca nu ai cumva vreo deficienta de vitamine sau minerale, care ti-ar putea provoca o alta situatie similara cu cea avuta (Doamne fereste).
Verifica daca tu sau sotul tau aveti RH negativ, ca-i extrem de riscant pentru copilasul din burta.

Tine minte: pe perioada sarcini evita sa bei alcool, sa fumezi, sa stai langa cei acre fumeaza fiindca inhalezi aceelasi volum d efum, sa NU mananci fructe de mare (scoici, crustacee, prawns), evita sa te dai cu parfum de musk, fiindca provoaca pierderea sarcinii, si mai cauta pe internet ce trebuie evitat, ca mai sunt cateva lucruri care nu mi le aduc acum aminte, fiindca am nascut tare demult.

Vezi ca se gasesc in farmacii suplimente pentru gravide, care contin multe vitamine, minerale si Acid Folic, extrem de important pentru conceperea unui bebelus sanatos.
Fie ca urmatoarea sarcina sa fie cu noroc si sa nasti un bebelus sanatos!

| Frank51 a răspuns:

Dacă doctorul a considerat că nu aveți nicio restricție atunci are dreptate numai și numai el. Spor la treabă!

| Eireann a răspuns:

Sarcina oprita in evolutie e din pacate destul de comuna si de multe ori fara o cauza aparenta. Imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva dar sa stii ca ai toate sansele ca urmatoarea sarcina sa decurga normal.
Din moment ce la control totul era in ordine puteti incerca din nou imediat.

| Saiko10 a răspuns:

Nu am un raspuns la intrebarea ta dar totusi vreau sa spun ca imi pare rau pentru pierderea voastra.