| mousesipc123 a întrebat:

Buna seara TPU, revin cu 4 intrebari. una despre sanatate, doua despre fotbal alta despre scoala.

Intrebarea despre sanatate : Daca ma duc la antrenamente de fotbal, risc sa am probleme de sanatate? cand eram mic la 2-3 luni de la nastere, am fost operat de inima. (valva dilatata). vreau sa fiu si intr-un meci dupa.

Prima intrebare despre fotbal : daca ma inscriu in antrenamentele de fotbal, ce trebuie sa duc acolo? daca totul e in regula, pot face imediat si meci? sa particip la meciuri ma refer.

a doua intrebare despre fotbal : daca merg la antrenmante, imi va da tricouri de la ei cu numele meu sau trebuiesc cumparate din magazine cu nume random?

intrebarea despre scoala : Vreau sa incep din nou scoala, copii de la aceasta scoala sunt rai de fel. nu ma lasa deloc in pace. am ramas corigent 2 clase la rand din cauza lor. daca mai incerc odata, ma vor lasa in pace? ce trebuie sa fac sa ma lase in pace si sa fiu linistit? sunt destul de cuminte.

a da, si inca o intrebare, daca am 60 de kg, ma pot duce la antrenamente de acum sau cand slabesc? am 13 ani, 1, 60. mersi.

funda la cel mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| StefanAdrian911 a răspuns:

Salutare! O sa îți răspund întrebărilor tale!
1. Înscrierea depinde de la club la club. Cel mai probabil, asa cum am fost eu, deoarece am fost si eu la un club, de baschet, cei drept, o sa fi evaluat, sa vada antrenorul daca te poti integra in mediul de antrenament al celorlalti. Dupa asta, daca este un club, o sa poti fi legitimat si sa poti participa la concursuri. Totul tine de tine happy

2. Mai mereu, tricourile sau echipamentul in sine, este cumparat de catre club, cu ajutorul sponsorilor. Eu unul, cat timp am fost la acel club, nu am platit nimic referitor echipamentelor.

Intrebarea despre scoala:
Aici este o problema: Sigur colegii nu sunt cea mai mare problema a ta, si scuza-ma ca iti spun asta.
Chiar daca ai colegi mai nebuni de fel, nu ai cum sa ramai corigent 2 clase, doar daca nu sti materiile de la clasa. Deci mai mare problema este faptul ca tu nu cunosti atat de bine materia, incat sa poti trece clasa.
Te inteleg, in orice caz, si eu sunt intr-o clasa unde am jumatate din ea, numai copii care fac galagie, dar acest lucru nu ma face sa nu pot invata. Exista invatatul acasa, nu este neaparat nevoie sa inveti din clasa!

Ultima intrebare:
Depinde ce inseamna 60 de kilograme la tine. Exista doua tipuri de oameni:
- Cele 60 de kilograme reprezinta o prezenta mai mare a grasimii, pe langa oase si masa musculara
- Cele 60 de kilograme reprezinta masa musculara (Nu cred ca este cazul, la 13 ani), + oase si grasimea pe care toti o au, in diferite masuri.

La 60 de kilograme nu cred ca o sa ai mari probleme de miscare, doar daca nu ai mai facut sport pana acum. Si da, incearca sa mai dai putin jos, deoarece ai 1 metru si 60, iar pentru aceasta inaltime ai nevoie de aproximativ 55-56 kilograme, si poate chiar 53-54.

Bafta, si tine minte: Invatatura de primul plan, lasa sportul pe al doilea plan. Daca chiar nu iti place sa inveti, si nu poti, bazeaza-te pe sport, la un liceu cu profil sportiv, pe viitor!