| yooocosti a întrebat:

Buna seara, va rog mult sa ma ajutati, am 23 de ani si de mai bine de 5-6 ani de zile pe testiculul stang mi-a aparut ceva precum un bob de mazare, in toti acesti ani nu m-a durut, nu m-a deranjat cu absolut nimic asa ca nu am fost la medic sa vad despre ce e vorba, desi am mai citit ca ar fi vorba despre un nodul si ca daca nu deranjeaza nu necesita atentie asupra acestuia, de multe ori m-am tot "jucat cu el" strangandu-l in mana sau rasucindu-l. Ieri am fost la padure si trecand prin anumite zone a trebuit sa fac niste salturi. In aceasta seara "bobul de mazare" s-a umflat putin si durea la atingere, de asemenea s-a starcit in zona respectiva, pielea devenind vanata. Am luat un augmentin crezand ca este o infectie din cauza ca tot am pus mana pe el, dupa ce am luat augmentinul m-am culcat vreo 2 ore si cand m-am trezit am observat ca umflatura s-a mai tras iar durerea nu mai persista decat la atingere, ce as putea face pana trece pandemia aceasta cu covid? Mi-e frica sa ma duc la spital pentru consult.
Cam la ce as trebui sa ma astept, sa fie doar o infectie sau e vorba de cancer?
Multumesc mult, astept cu nerabdare raspunsul unuia care a trecut prin aceeasi situatie ca mine happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" de 5-6 ani de zile pe testiculul stang mi-a aparut ceva"

acum credem că mai poți răbda o lună și apoi mergi la MEDIC

| oz_1736 a răspuns:

Https://www.google.com/......ps?/search

https://www.medlife.ro/......-tratament
Uita-te la imagini si apoi citeste. Daca se potriveste cu ce ai tu vezi la doctorul de familie ce ai de facut