| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața/ziua/seara.

În ultimele două săptămâni am petrecut mult timp pe afară (de obicei seara, era destul de frig). Si de vreo 5 zile, simt o durere la testiculul stâng. În "interiorul" său, simt o umflătură, de mărimea unei alune, sau sâmbure, destul de mică, dar dureroasă la atingere. Am vorbit cu vreo 2 prieteni cu care am fost pe afară în ultimele două săptămâni, si ei aveau o durere asemănătoare tot la testiculul stâng. Ce as putea face? Am zis că na, o simplă durere, trece, însă, nici măcar nu a avut vreo tendință de a se vindeca.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nitunitu a răspuns:

Salut. Am avut si eu durere de testicul si e destul de urata.

A mea nu stiu de la ce a fost, dar am scapat de ea cu baie fierbinte in cada cu sare, si de trei sau patru ori pe zi picioarele in apa calda in lighean cu sare si usor usor mai torni apa fierbinte pana simti ca iti vine sa urinezi.

Dupa ce vii de la baie te usuci bine la picioare, sosete groase, bluza cu maneca lunga si pantaloni lungi care tin cald.

Daca iesi pe afara 2-3 zile de acum inainte pana iti trece evita blugii, ia ceva care tine cald la picioare.

Trebuie sa te imbraci mai bine, femeile racesc la ovare pe timp de iarna si barbatii au dureri la testicule.

In caz ca te ajuta e ok, nu iti dauneaza cu nimic, daca tot nu trece poate sa fie altceva, ori te-ai lovit si nu mai stii, ori e ceva pe cale de transmitere sexuala in caz ca ai avut contact sexual, sau unul din testicule e putin infundat sau inundat de productia de spermatozoizi.

Sper sa te ajute informatia, orice ar fi nu te speria scapi de durere...