| Lola200228 a întrebat:

Buna, simt la mâna dreapta, la încheietura de lângă cot un fel de umflatura, nu ma doare dar când misc mâna simt un fel de amorțeala. Ce poate fi?
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| IonutR1 a răspuns:

Din cate ai spus tu poate fi un chist de lichid senovial. Cat timp nu este foarte mare, nu ai de ce sa iti faci griji deoarece se retrage singur. El apare dupa o lovitura in principal. Noi la incheieturi avem niste "pungi" cu un lichid care ajuta la miscarea mainilor, picioarelor, etc ce au 2 straturi, unul mai gros si unul mai suptire, iar printr-o lovitura se fisureaza putin unul dintre straturi si iese putin lichid, formand o alta punga cu urmatorul strat. Totusi, daca zici ca iti amorteste mana, ar fi bine sa te duci la un doctor sa vezi exact ce este si sa iti faci o ecografie pentru zone moi. Multa bafta si sper sa fie ok!

| Roxana19928 a răspuns:

Poate fi si un chist care iti apasa pe un nerv, mergi la doctor si vezi ce e mai exact