| Aww_Nanay_1999 a întrebat:

Salut am o problema mare, care mi s-a mai intamplat de vro 3-4 ori pana acum. Am 14 ani si pot sa spun ca imi petrec cam 6-7 ore pe zi in fata laptopului. Nu stiu daca de acolo se trage problema, dar e una grava cred eu. Ma ia dintr-o data cu amorteala pe o parte ( ex. mana stanga, maseaua stanga, buza in partea stanga ) iar dupa ce trece ( 30 min. ) ma doare capul insuportabil cand il misc intr-o parte. Tocmai acum daca il misc in dreapta sau brusc ma doare in partea dreapta dar foarte tare. Vreau sa spun ca am si niste probleme la ochi : miopie si astigmatism, nu stiu de cat e ca nu mi-a spus doctorul, in schimb nu port ochelari. Pe langa asta, cand merg simt ca nu sunt in siguranta, cateodata am senzatia ca pot pica jos, si ma dezechilibrez si trebuie sa pun un picior inainte sa nu pic. Ma tem sa nu fie ceva de la coloana, ca oricum mi-e iesit un inel putin. Stie careva care poate fi problema?

8 răspunsuri:
| ColorfullColors a răspuns:

Sincer ar trebui sa mergi urgent la doctor.
Probemele cu ochii combinate cu oboseala, stat in fata calculatorului, probleme cu coloana si poate si altele, nu pot rezulta in ceva bun.
Cat de repede sa ajungi la un doctor, asta-i sfatul pe care ti l-ar da oricine.

| MskDesign a răspuns:

Inca mai pierzi timpul pe aici. Spune-le parintilor tai si fugi repede la un control medical.Nu e prea normal ce ti se intampla. Sfaturi pentru asa ceva, nu se pot cere aici, si daca ceri, unicul sfat bun pe care ti-l poate da cineva este sa te duci la doctor.

| ElenaSA a răspuns:

Poate fi si calculatorul, dar mai bine te duci tu la doctor sa-ti spuna mai exact. Aici mi-e greu sa cred ca vei primi consultatii medicale adecvate.Sanatate!

| JustHappiness a răspuns:

Categoria. laughing

| Ingerultaupazitor a răspuns (pentru JustHappiness):

Ea are o problema, iar tu razi. Frumos din partea ta. Josnic. pe cuvant.

| TheAvenger00 a răspuns:

Faptul ca ti-a amortit partea stanga poate indica un ATAC CEREBRAL!

| Aww_Nanay_1999 explică:

Le-am spus parintilor despre problema mea dar ei zic : Da normal daca stai atata la calculator dupa ce sa mergem la doctor ca si ei vor zice ca stai prea mult la calculator s.a.m.d. Ma dispera, tot asa zic ei dar pe mine ma doare capul cand il misc sau cand stau cu el in jos parca am presiune in el parca vine sangele cu viteza. Ei nu inteleg dar singur nici nu stiu unde sa ma duc. De la calculator probabil nu e chiar direct, el doar ma oboseste. De la el nu am patit niciodata nimic si nici nu simt. In schimb partea cu amorteala ma ia cand nu ma astept. Gen asta s-a intamplat aseara ma uitam la un film in pat si dintr-o data. Iar apoi dimineata m-am trezit cu durerea asta de cap ingrozitoare si nu o suport.

| Aww_Nanay_1999 explică:

Simptome si semne

Simptomele pe care le observi in timpul unui AIT sunt similare cu cele din timpul unui atac cerebral:

- probleme de vorbire
- paralizie sau dificultate in miscare
- probleme de vedere
- probleme de mentinere a echilibrului

pe toate le am... se zice ca AIT previne atacul cerebral...