| maya_1225 a întrebat:

st disperata, am fost azi la control pentru un aparat dentar fix si mi-a zis ca trebuie sa imi scoata patru masele si sa imi faca din nou toate plombele si toate cariile ca sa imi puna, dar eu vreau urgent si nu dispun nici de atatia banii sa le fac din nou pe toate si nu am nici masele de aruncat, vi se pare corect? mie nu, dau fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Dienuka a răspuns:

Este foarte adevarat si corect ceea ce ti-a spus acel medic. Acele patru masele sunt molarii de minte, care de cele mai multe ori creaza mari probleme pentru dantura. Acestia pun presiunea pe dinti, atat pe mandibula, cat si pe maxilarul superior, din cauza faptului ca nu au spatiul necesar in cavitatea bucala pentru a creste in mod normal si sanatos. In ceea ce priveste cariile, la fel, iti pot spune ca o carie netratata duce chiar pana la cangrena dentara. Deci da, mi se pare corect sfatul medicului, pentru ca pana la urma aparatul dentar este o alegere ce tine de esetetica, iar estetica nu se face pe o dantura nesanatoasa. Parerea mea este sa urmezi indicatiile medicului daca iti doresti intr-adevar ca aparatul sa aiba efectul dorit, iar daca nu (desi nu am auzit medici sa puna aparat dentar fara sa indeplinesti aceste conditii-fara molari de minte si o dantura sanatoasa) vei da banii degeaba si nu vei avea dantura la care ai visat. Orice lucru frumos si de calitate cere sacrificii. Imi pare rau daca ti-am dat vesti proaste. Sanatate.

| Lora a răspuns:

Nu inteleg alegerea facuta de acest medic stomatolog eu zic sa mergi la un altul ca sa nu ramai fara masele si din in gura din cauza unui medic nespecialist, dupa care tragi concluziile si vezi ce ai de facut.

| thegreatgatsby a răspuns:

Acu depinde de tine daca vrei dinti frumosi si sanatosi sau sa stai asa cum esti acum happy