| Andréeutz_Déutza_1997 a întrebat:

Aparat dentar : surubul acela doare? Si e adv ca pentru ati pune un surub dala trebuie sa iti scoata nu stiu ce masele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Am aparat dentar de 1 an si nu am avut nici un surub. Aparatul clasic e alcatuit din braketi, elastice si arc. Braketii se monteaza pe fiecare dinte individual iar prin ei se trece arcul si ca sa stea prins de dinti arcul se folosesc elasticele(chestiile alea colorate care se vad, bine pot fi si incolore). Cam asta e tot aparatul.

Daca tot ai zis de surub, ar putea fi vorba de dizjunctor(am avut si de ala si se monteaza daca nu ai destul spatiu in gura). Dizjunctorul are un surub transversal din care se da drumul pentru a-ti face gura mai mare.

| Andréeutz_Déutza_1997 explică (pentru Zaygon):

Asa, surubul ala, diz... cum ii spui te a durut?

| Zaygon a răspuns (pentru Andréeutz_Déutza_1997):

Surubul ala nu doare. El este prins intre doua sarme iar acelea la capete au doua inele care se prind pe maselele. Eu am avut ceva in genu asta
http://www.doctoruldedinti.info/......atinal.png

Surubul e exact acela dintre sageti, si tot ansamblul e montat in cerul gurii.

La inceput si dupa pe parcurs o sa doara maselele de care e prins ca doar ti se despica ceru gurii.
Mai rau e la inghitit ca nu o sa mai poti urca limba pana in cerul gurii ca sa iti pregatesti mancarea inainte de a o inghiti. Mie prima data nu mi l-a pus cum trebuie si dupa 2 zile l-am dat jos si am dus-o pe mama cu zaharelu o luna. A doua oara mi l-a pus cum trebuie si a fost ok. Ori cum in fiecare seara si mai apoi la doua seri o sa tot il dai drumu la surub ca sa se largeasca. Nu iti mai zic nimic ca stric surpriza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aparat dentar nu exista niciun surub. Surubul se pune pentru proteza dentara prin implant, adica atunci cand bunica e hotarata sa isi puna dintii in varianta moderna, trebuie sa ii dea gaura cu un burghiu in locul unui canin scos si apoi de acell surub leaga ceilati dinti si masele. Dar in cazul tau nu, e fals ce ai auzit.Voi copii numai sa va speriati stiti.happy

| jmekerashu a răspuns:

Surub? Nu am intâlnit aparate dentare cu suruburi - http://www.i-medic.ro/......ntice-fixe

Suruburile de obicei sunt folosite la implanturi.

| Andréeutz_Déutza_1997 explică:

Surubul doare? Doare? Atat va intreb dau fundita celui care ma ajuta sa stiu daca surubul la un aparat dentar doare sau nu.
PS voi cei care v-ati pus aparat din asta pe o scara de la 1 la 10 cat de rau va durut?