Întrebare recomandată | katy27k a întrebat:

Buna stie cineva care sunt simptomele anemiei? cred ca e posibil sa am dar nu stiu... Dau funda daca raspunde azi cineva ceva scurt si la subiect

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PiatrăAscuțită a răspuns:

Simptomele anemiei includ :
-paloarea (esti palid mereu)
- oboseala sau slabiciune
- greutate in respiratie
- letargie
- lipotimie (lesin)
- dureri de cap (cefalee)
- stari de ameteala
- palpitatii
- tahicardie
- iritabilitate
- dureri in piept
- maini si picioare reci
- hipotensiune arteriala
- modificari ale culorii materiilor fecale-pot sa apara scaunele negre cu aspect de pacura, sau scaune cu sange (incazul existentei unei hemoragii digestive)

| katy27k explică (pentru PiatrăAscuțită):

E o boala pe termen lung? adica este vreun tratament injectabil cu vitamine sau ceva de genu?

| Skovgsravn a răspuns (pentru katy27k):

Depinde. Oricum anemia se trateaza cu niste vitamine din cate am auzit sau trebuie sa stai internat in spital. Nu stiu sigur. De ce nu o intrebi pe mama ta lucrurile astea? Mama stie tot big grin.

| katy27k explică (pentru Skovgsravn):

Ehh complicat mersi frumos pentru raspuns :*

| katy27k explică (pentru Skovgsravn):

laughing pff prefa-te ca am intrebat-o oricum mi-am facut analize si cica nu am nimic da tot am ameteli cate odata da pana mea putin imi pasa daca nu mor e bine laughing

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai de cele mai multe ori amețeli de cap nejustificate.
Analiza de sânge spune exact dacă este o anemie și de ce natură este ea.
Pa, pa.

| MaliciousDeath a răspuns:

Cel mai usor e sa-ti faci analize de sange.Ca sa stii exact cauzele si ce tip de anemie ai.Principalele simptome comune sunt paloarea pielii, oboseala, extremitati reci, ameteala si dificultate de concentrare.
Tratament injectabil cu vitamina B12 se face de exemplul in cazul anemiei pernicioase.La cel mai comun tip de anemie, anemia feripriva, ai nevoie de Fier. Poti sa urmezi un tratament pe baza de pastile(Fe). Plus cateva modificari in alimentatie pentru ca esti obligata sa consumi cat mai multe alimente bogate in fier.Fructele si legumele verzi sunt cele mai bune exemple.
Anemia e temporara sau de termen lung.Eu o am de cativa ani buni si nu e ca si cum n-as fi incercat s-o tratez.Bafta cu asta.

| Deliiiia a răspuns:

Paloarea fetei, senzatie de rau general, slabiciune, ameteala, putere slaba a muschiilor, scadere in greutate...etc. Se vindeca cu tratament medicamentos sau prin alimentatie. Netratata, poate duce chiar la moarte. Pentru a se depisa se efectueaza analize ale sangelui.

| Ioana300 a răspuns:

Ameteala,lipsa poftei de mancare, stare de lesin

| YoVyLLy a răspuns:

Esti palid, obosesti repede, respiri greu, ameteala.

| Skovgsravn a răspuns:

Sunt cateva simptome care "anunta" sosirea anemiei:
- ochii foarte obositi, privirea pierduta si fata anormal de palida.
- unii pot avea chiar si palpitatii (subliniez *unii*)
- oboseala accentuata
- lipsa concentrarii (nu pe secunda ci de durata. Adica atunci cand totul ti se pare prea greu de facut si esti foarte slabit desi nu ai mai facut nimic in acea zi).
- schimbarea temperaturii corpului (frisoanele)
- Insomniile
Totusi acestea sunt doar niste simptome, dar daca vezi ca * cateva (stiu, ca cateva) persista ar fi bine sa mergi la un control la medic.

| AndreeaW123 a răspuns:

In general,acestea sunt: oboseala persistentă, dureri de cap si ameteala, arsura a limbii si schimbarea culorii pielii, gingiilor, etc.

| justemoi03 a răspuns:

Buna! In principiu simptomele ti s-au cam spus, insa iti sugerez sa-ti faci analize la sange! Eu am talasemie ( o anemie mai grava ) insa in cazul acesteia iau acid folic, iar alimentele care contin fier nu-mi sunt recomandate deloc. Mult succes!

| katy27k explică (pentru justemoi03):

Mda..nu imi fac griji sunt genu de persoana care isi face griji doar cand mai are foarte putin de trait asa ca...mda si nu ma mai uit peste simptome ca mi se pare ca am o parte din ele doar cand citesc cum se numea chestia asta era un cuvant care ii descria pe cei predispusi la simptome nu imi mai aduc amine acuma...

| Fortemax a răspuns:

Buna, cele mai frecvente simptome care se manifesta la anemie sunt ametelile, dureri de cap, oboseala, piele palida. Anemia apare atunci cand concentratia de hemoglobina (celule care asigură transportul oxigenului în organism) este foarte redusa.