| blueeyedgirl a întrebat:

Bunahappy. Stiu ca asta nu e chiar o problema de sanatate dar...totusi straight faceam 14 ani sunt fata si am candidoza bucala( daca asa se cheamalaughing) :-&. Nu e chiar asa grav dar ma enerveaza si e scarboasa, va rogsad nu faceti misto ca cine stie stie cum e. Am luat de la farmacie glicerina boraxata adica niste picaturi de le pui pe limba dar se amelioreaza pe moment si tot acolo ramane pot sa consun si 3 tuburi ca nu dispare de vreo 2 ani iau glicerina d'asta sad. Daca e important va mai dau 1 detaliu o am de cand m-am nascut nu am luat'o din alte parti si imi doresc foaaaaaaarte mult sa scap de ea DE TOTstraight face sa nu imi mai apara niciodata. Va rog sfaturi cat mai utile nu vreau sa mai apara peste nu stiu cati ani multumesc mult:*( numai pe limba e nu in toata gura )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Candidoza bucala ESTE o problema de sanatate, mai ales ca este contagioasa!
"Ca şi în cazul stomatitei, gargara cu muşeţel are efect calmant şi cicatrizant.Mai eficientă este cura de afine proaspete. Se consumă câte o jumătate de cană de afine, timp de o săptămână, apoi se face pauză două săptămâni şi se poate repeta. În timul iernii se poate face o infuzie din trei linguri de afine uscate peste care se toarnă 200 g de apă fierbinte. Lichidul se bea după mesele principale, cu sorbituri mici, timp de o săptămână.
Candidoza bucală se tratează cu gargară din soluţie de bicarbonat de sodiu, 1 lingură de praf la 1 l de apă.
Remedii rapide:
Dieta de 3 zile - se ţine o cură cu sucuri de fructe şi zarzavat, boabe de ienupăr şi ceai din plante: 10 g salvie, 10 g drăgaică, 10 g coada şoricelului, 10 g gălbenele, 10 g coada calului, 10 g sunătoare, 30 g tătăneasă, 20 g trifoi roşu. Se face o infuzie din care se beau 2 căni pe zi. În acelaşi timp se face gargară cu tinctură de gălbenele, propolis, pătlagină, aloe, 10 g de tinctură la 100 ml de apă călduţă". Din cartea "Tratamente naturiste" de Vera Secrieru

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff... daca spui ca te chinui de de cand esti mica ar trebuie sa te duci la doctor sa ii explici cum sta treaba si poate iti recomanda el ceva.Eu am avut dar mi-a trecut intr-o saptamana cu glicerina boraxata si apa de gura medicinala(speciala pentru asa ceva, am dat in jur de 80 lei pe ei, este scumpa dar este foarte buna). Du-te la un stomatolog sa vezi ce iti spune si poate exista cale de tratare.Succes! Astept vesti bune! Pupici. Fundita?