| D0zzz a întrebat:

Sunt cam confuza in legatura cu parul meu. Unii spun ca, daca te speli des se ingrasa mai des, mama, spre exemplu, spune ca sampoanele sunt facute de-o asa natura incat sa tina 2-3 zile (asta ce a auzit de la coafeze), si ca nu are nimic, pot sa-l spal cand vreau ca nu se ingrasa mai des. De obicei il spal cam la 2 zile, pentru ca uneori se ingrasa mai repede in aceste 2 zile. Nu stiu ce sa fac, oricum, l-am lasat natural, nu l-am mai intins cu placa, nu folosesc balsam la radacina, nu ma dau cu absolut niciun produs de par, gen fixativ, gel etc., decat sampon si balsam la varfuri, nu dorm cu el prins intr-un elastic. M-am cam saturat sa-l spal la 2 zile, este lung si imi ia mult sa-l si usuc. Iar daca il las mai mult de 2 zile, va arata cam urat. Ce sfat imi dati? Ce pot sa fac sa nu se mai ingrase atat de des? Sa fie din cauza schimbarii vremii sau din cauza caciulii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PrecioussGirl a răspuns:

Http://www.fmagazin.ro/frumusete/sfaturi-si-remedii-pentru-parul-gras

pe site spune ca sa nu te speli in fiecare zi la cap. si eu am aceasta problema. par gras, ten gras. ma spal de 2 ori pe saptamana. acum am parul mai scurt insa a fost o perioada cand il aveam pana la fund si imi era foarte greu. atunci ma spalam odata pe saptamana si de 2 ori cu sampon.

3 răspunsuri:
| callie2 a răspuns:

Poate fi din cauza caciulii pentru ca nu laasa parul sa respire. sau daca dupa ce te speli stai mult cu prosopul in cap din nou nu il lasa sa respire. daca treci des mana prin el se poate ingrasa.

| callie2 a răspuns:

+ ca sa mai amani sa te speli poti folosi sampon solid/uscat:d