| ella63 a întrebat:

Sunt doamne, domnișoare pe grup care au luat Visanne pentru chisturi endometriale? Ați avut rezultate cu acest medicament? Ați avut poate rezultate cu alte medicamente gen anticoncepționale sau altele? Mă refer la chisturile ovariene datorate endometriozei (chisturi de ciocolată). Am auzit că și suplimentul N Acetyl Cisteine ar fi benefic. Rog împărtășiți- ne din experientele voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Mie ginecologul mi-a recomandat Duphastone, dar nu m-a ajutat. Am auzit ca ar exista medicament homeopat, care distruge chisturile. Eu stiu ca acestea se formeaza datorita unui dezechilibru hormonal. De exemplu, daca nivelul testosteronului (hormonul masculin e mai ridicat decat ar trebui sa fie in mod normal la femei) iar anticonceptionalele au rolul de a regla nivelul hormonal (sau ceva de genul). Anticonceptionalele sunt prescrise de medicul ginecologic. Dar analizele pentru gasirea problemelor hormonale sunt recomandate de medicul endocrinolog. In locul tau, as consulta ambii medici. Daca mergi cu bilet de trimitere de la medicul de familie, nu te costa consultatia. Eu am luat tratament naturist, parca branca ursului (daca bine imi amintesc). Trebuia sa iau 6 bucati pe zi, dar ma dureau sanii si le-am redus la 4 bucati pe zi. Sper ca te ajuta raspunsul meu. Sanatate.