| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata, am 14 ani.Am ciclu menstrual de 2 ani.De cateva luni s-a stabilizat, imi venea pe data de 15 a lunii.Luna asta insa, a venit in 23.Toate bune si frumoase pana aici, insa problema este ca la mine dura de obicei 3-4 zile, in ultimele venind mai mult in reprize(adica se oprea, dupa care pornea din nou). Acuma insa, a trecut aproape o saptamana, si tot asa e.De exemplu, ieri dimineata s-a oprit, dupa care pe la ora 12-13 a venit din nou.Seara s-a oprit si asa a fost toata noaptea.Pe cand m-am bucurat ca s-a oprit, azi a venit din nou! S-a oprit pe la 5-6 dupa-amiaza. Dar acum pe la 11(seara) a mai curs putin sange(ce-i drept, numai putin). Si asa face de vreo 3 zile. Ce poate fi, ati mai patit asa ceva? Ar putea fi ceva problema de sanatate? Stiu ca la inceput e neregulat si se pot intampla si astfel de incidente, dar totusi, au trecut doi ani...asta nu se pune? Mentionez ca vine in cantitati destul de mici(in reprizele astea). Please heelp! multumeschappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti inca mica, menstruatia se va regla cu timpul. Esti sigura ca prima zi de menstruatie a fost 23? ca inseamna ca sangerezi deja de peste 20 de zile, ceea ce este ingrijorator si impune vizita la pediatru.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cine a spus că ai un ciclu regulat dacă îți vine mereu pe data de 15 ale lunii? Mereu îți dă 28 de zile? Nu cred.
Ai o dereglare hormonală.
Cunoscut ca mantia doamnei, ceaiul de crețișoară este un stimulent hormonal natural care reglează menstra.
Testează-l.
Pa, pa.

| Rafi2000 a răspuns:

Hei. Am avut si eu o problema cu menstruația, nu mi-a mai venit timp de 5 luni si eu am tot 14 ani si ciclul mi-a venit la 11 ani, nu este nimic îngrijorător atâta timp cat nu te doare. Eu am vrut sa apelez la un doctor, care o prietena de a mamei care este asistenta a spus ca mii de fete de vârsta mea au aceeași problema Si ca nu necesita sa ma duc la Doctor; sunt doar dereglări hormonale; e ok. Poti suferi de chisturi, dar la vârsta ta tot nu are ce sa iti facă, doar sa iti dea un tratament, mie pana la urma mi a venit fără tratament, daca ții neaparat, te poti duce la un doctor. Succes!