Întrebare recomandată | Snoopy21 a întrebat:

Buna happy Sunt fată si am ceva probleme cu creșterea parului. Sunt tunsă baiețeste, cred ca e de menționat si faptul ca este vopsit. Cum spuneam, cel puțin mie mi se pare ca se rupe destul de ușor, cade, estetic pare ars, cu toate ca nu folosesc placa de păr deloc și parcă durează o eternitate sa crească măcar și un cmlaughing Știți ceva tratamente naturiste, șampoane mai de calitate pentru regenerare/creștere mai rapidă? Înainte sa ma tund mai foloseam ulei de ricin, dar în ultima perioadă parcă nu se mai împacă așa bine cu ellaughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, parul este ars de la vopseaua de par, nu de la placa.
Si vopselele pot fii agresive pe par, in special cele care necesita decolorare.
Evita sa mai folosesti vopsea pe viitor si foloseste la radacina ulei de ricin, macar saptamanal pentru cateva luni.

| Dandinelle a răspuns:

Dupa ce mi-am ars putin parul tot asa, de la vopsea cu amoniac, am folosit henna pe parul decolarat (cam la vreo 2 luni dupa vopsire, pentru ca oricum radacinile incepeau sa apara), s-a prins bine si acum dupa cateva luni tot am parul stralucitor, arata si se simte mai sanatos. Dar treptat cum a crescut am reusit sa tund din partea decolorata. Nu stiu cum va fi cand vreau iar sa ma vopsesc pentru ca am inteles ca nu prinde vopseaua pe henna.
Dupa ce am vopsit parul cu acea vopsea, am folosit ulei de migdale cu argan si balsam pentru par deteriorat, am reusit pentru moment sa nu ma deranjeze asa tare parul subtiat. Gasesti la magazinele specializate sau DM, cand vrei sa folosesti uscatorul sau placa, tratament pentru folosirea lor, ca sa nu usuce atat de tare parul.

| MihaelaDart a răspuns:

Recomand tratamentele expert de la Gerovital, intra pe site-ul lor farmec.ro si alegeti produsele tipului de par, uita-te la comentarii, iti vor fi de folos. Crestere rapida nu prea se poate. Mai poti folosi tratamente pe baza de hena neutra cu amla, brahmi care ajuta la cresterea si stralucirea parului; le poti combina cu ulei de masline ori ulei de argan ori jojoba. Uleiurile le poti comanda de pe site-ul Mayam cat si henna neutra. Daca te tii de tratamente, sa le aplici de 2 ori pe saptamana, rezultatele se vor vedea vizibil si rapid, daca le faci cand iti aduci aminte ori chef, efectele vor intarzia.
In medie, parul nostru creste intre 1-1.5 cm pe luna, ceea ce inseamna ca dupa un an, ar trebui sa il ai cu 12-15 cm mai lung. Insa ce nu stiai despre el este ca se dezvolta mai repede vara decat iarna si ca acestea sunt valori generale, in principiu. Totusi, trebuie sa urmezi o dieta echilibrata si sanatoasa, sa aplici retete pentru crestere rapida a firului si sa te preocupi de starea pe care o are pielea capului. Un scalp sanatos si hidratat insemna un par frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai vopsi deloc spălate cu șampoane de la gerovital e unu cu kerativa ce regenerează