| simona89 a întrebat:

Ce medicamente sau tratamente as putea sa folosesc pentru cresterea parului si regenerare? pentru ca imi cade foarte mult par si este cam distrus! si adevarul este k m-am si vopsit cam mult! va multumesc si v-as fii foarte recunoscatoare daca ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| maria a răspuns:

Draga Simona, inainte de toate cred ca cel mai bine ar fi sa incerci sa te stresezi mai putin, (daca e cu putinta) si sa iti faci timp sa mergi la medicul de familie sa iti faci un consult medical si niste analize.In functie de raspunsul medicului, poti merge apoi la un medic endocrinlog care iti poate da un tratament care sa iti regenereze parul.Pana ajungi la medic, incearca sa mananci mai echilibrat, sa te stresezi mai putin (pe cat e cu putinta), sa incerci sa iei o pauza de la vopsit, eventual sa te tunzi ( varfurile macar). Daca esti mai curajoasa, poti incerca sa te tunzi ( eu am facut-o in trecut si a dat rezultate, urmand desigur un tratament naturist si folosind niste sampoane care revigoreaza firul de par). Ce trebuie facut este sa ai incredere in tine, sa mergi la medic, sa ai rabdare si mai ales umor, fara sa te mai gandesti la ce ar zice lumea (daca te tunzi sau cum ai arata cu radacinile nevopsite o vreme, pana reduci din caderea firelor de parului). Iata cateva link-uri care sper, din inima sa iti fie de folos:
http://www.util21.ro/......retii.htm; http://frumusete.ele.ro/.......html.Poti incerca samponul REVALID.Eu am luat si dupa aproape o luna a inceput sa imi cada cat mai putine fire de par.Incearca sa cumperi sampoane impotriva caderii parului, in special din farmacii. Poti merge si la magazinele specializate naturiste, caci sunt unele produse naturiste, autorizate de Ministerul Sanatatii, testate impotriva alergiilor si care te pot ajuta sa iti regenerezi parul.Sanatate multa si sa dea Domnul sa ai din nou, un par frumos si sanatos.

7 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Intra pe site-ul oana cuzino si gasesti raspuns la intrebarea ta.

| zuzumic a răspuns:

Incerca revalid... si incerca sa nu te mai vospesti o vreme macar un an ca sa aiba timp parul tau sa isi revina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Tratamente sunt multe, acum depinde care este cel mai bun pentru tine.
Poţi lua Revalid, soluţie specială ChelStop, o combinaţie în părţi egale dintre ulei de ricin şi de măsline (se frecţionează pielea capului, se lasă să acţioneze 2 ore, apoi te speli cu un şampon fortifiant, balsam de volum şi mască puternic hidratantă pe bază de vitamine (complexul B), etc.
Pe viitor fi cu mare băgare de seamă ce vopsea aplici, firma de vopsea.
De asemena poţi merge la un consult, la un medic dermatolog pentru un diagnostic şi tratament corespunzător.
Căderea părului poate fi din lipsa de vitamine şi săruri din alimente (poate consumi alimente gen fast-food, chipsuri, coca cola, tutun, mediu toxic, etc.), pe fond de stres, etc.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Am avut si eu aceleasi probleme ca tine si tot din cauza vopsirii si am folosit PHYTOCYANE - fiole si sampon, costa ceva da merita.Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Ma numesc Ana am 36 de ani si am inceput sa albesc de pe la 20 de ani, motiv pentru care binenteles ca am apelat si eu la vopsea. Dar nu m-am multumit cu atat am inceput sa-l vopsesc si sa-l decolorez intr-un ritm infernal.Si binenteles ca intr-un final parul meu si-a pierdut stralucirea, a inceput sa-mi cada groaznic si la 2 zile dupa ce-l spalam se incalcea de ziceai ca amlana-n cap nu par.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Ma numesc Ana am 36 de ani si am inceput sa albesc de pe la 20 de ani, motiv pentru care binenteles ca am apelat si eu la vopsea. Dar nu m-am multumit cu atat am inceput sa-l vopsesc si sa-l decolorez intr-un ritm infernal.Si binenteles ca intr-un final parul meu si-a pierdut stralucirea, a inceput sa-mi cada groaznic si la 2 zile dupa ce-l spalam se incalcea de ziceai ca am lana-n cap nu par.La recomandarea unui prieten, medic dermatolog, am inceput sa folosesc phytocyane fiole (costa cam 180lei 12 buc) si sampon phytocyane (costa cam 45 lei), m-a costat ceva tratamentul dar a meritat. In acelasi timp cam la 2 saptamani foloseam si lotiune cu petrol cumparata de la plafar(ar fi mai bun gazul curat, da nu se mai gaseste). In prezent am parul destul de lung, foarte - foarte des si pot chiar sa spun ca ma mandresc cu el. Ca sa-l rasplatesc nu-l mai decolorez deloc, il vopsesc mai rar din toamna si pana in primavara si folosesc numai produse de calitate pentru spalarea lui.Acum spre exemplu folosesc uleiul de ricin o data la 2 saptamaninu pot sa-ti zic ce efectare pentru ca e a doua oara cand ma dau cu el dar cand vor aparea rezultatele te anunt.Pana atunci incearca Phytocyane n-o sa-ti para rau, crede-ma. Iti doresc o zi buna si sper sa ne dai vesti bune curand. Succes

| carlita_4462 a răspuns:

Inainte sa te speli pe cap fa-ti un masaj cu ulei de masline stai vreo 15 minute si dupa spala-te bine de mai multe ori. fa asta o data la 3 spalari, pa