| Karlla1996 a întrebat:

Sunt însărcinată in 3 săptămâni! Doctorul mi-a prescris Fenosun, acid folic și Arefam! Întrebarea mea este. AREFAM pentru ce este mai exact? Multuu ❤️Cel mai bun răspuns primește fundita! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru o dezvoltare normala a sarcinii este necesar ca orgnismul femeii insarcinate sa produca o anumita cantitate de hormon progestin. In mod cert medicul ginecolog care te are in evidenta a constatat ca nivelul de progesteron este scazut si din acest motiv este necesar sa fie suplimentata cantitatea naturala prin adaosul din afara. Astfel ca incepand cu cea de a 24-26 a zi de existenta a sarcinii, a apreciat si considerat ca este necesara o anumita doza probabil ca pana in 400- 600 mg progesteron pe zi, in 2 sau 3 prize. Aceasta schema terapeutica va fi folosita si administrata atat timp cat medicul va crede de cuviinta, cel mai probabil ca pana prin a 10 saptamna de sarcina. Multa sanatate!

| Hammurabi a răspuns:

E un tratament hormonal progestativ.
Probabil medicul a sesizat la analize o insuficiență a secreției de progesteron.

| colavery a răspuns:

Daca doctorul ti-a prescris acest medicament este pentru ca probabil ai risc crescut de avort.