| anonim_4396 a întrebat:

Medicul mi-a prescris acid folic, iau zilnic de 2 saptamani. A luat cineva mai mult timp? Exista ceva contraindicatii sau de exemplu pot lua pastile de raceala daca iau si pastilele astea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Acidul folic se ia doar la preconcepție înainte cu 2 luni și în primele 2 luni de sarcină. Daca iei peste cele 2 luni, pot apărea la anumite persoane și reacții alergice (hipersensibilitatea). Se contactează medicul ginecolog de urgență! Hipersensibilitatea vine cu simptome de mâncărime/piele roșie, erupții trecătoare la nivelul pielii, umflarea feței, buzelor, limbii sau gâtului sau dificultăți de respirație sau înghițire, leșin sau șoc (transpiratii reci, puls slab, uscăciunea gurii, pupile dilatate).
Stomac si intestin: pierderea poftei de mâncare, greață, senzație de balonare, evacuarea de gaze in exces.

Acid folic îl poți lua și din legume și fructe. Consuma nuci braziliene sunt bogate in acid folic. Se recomanda cate 3 nuci per zi sa se consume, nu mai mult.
Sincer până să-mi schimb medicul ginecolog, mi-a spus sa iau acid folic și mi-a spus sa îl iau până se va prinde sarcina, după ce am dat într-o frumoasă alergie : mâncărimea pielii. Am schimbat medicul și mi-a spus că nu este necesar sa iau doar acid folic, ci la preconcepție ai nevoie și de vitamina E, vitamina A, complexul de vitamine B, vitamine D etc..., astfel mi-a prescris sa iau Femibion 0 sau Elevit 1. Cu toate că le-am întrerupt, sarcina prin inseminare artificiala nu mi s-a aprins.
Consulta mai mulți ginecologi când vine vorba de o sarcină și fă-ți niste analize mai amănunțite, apoi vitaminele se vor lua.

| Paula2018 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Mie asa mi-a recomandat medicul, e drept ca mi-a spus sa iau pana raman insarcinata... acum o sa vad...

| MihaelaDart a răspuns (pentru Paula2018):

Asa imi recomandase si mie primul medic acid folic si dupa ce mi-a aparut alergia respectiva si fara rezultat, am schimbat medicul si mi-a dat Femibion 0. Desi in Romania Femibion pentru preconceptie este Femibion 1. Are mai multe vitamine care ajuta la formarea sarcinii, acestea incluzand si acidul folic.
A doua parere a altui medic nu strica.

| Paula2018 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Si a functionat? Ati ramas insarcinata?

| MihaelaDart a răspuns (pentru Paula2018):

Nu, mi-a descoperit alte probleme, dupa analizele facute de medicul ginecolog. Am rezerva ovarianaa foarte mica si concep bebele mult mai greu. E problema de varsta si problemele de sanatate din trecut. Le-am luat inainte de a incepe inseminarea artificiala si dupa. Imi intarziase si menstruatia, eram sigura ca eram insarcinata, dar de fapt a fost sa nu fie. Astfel drumul meu era catre fertilizarea in vitro.
Momentan sunt pe tratament homeopat (pe laptisor de matca, maca, ghimbir si miere) pentru fertilitate si functionarea corecta a ovarelor, caci de FIV nu am posibilitatea financiara. Desi alte prietene mai tinere decat mine cu Femibion ori Elevit le-a ajutat mult mai mult, cat si un medic recomanda un complex de vitamine, nu doar acidul folic.
Ideea e ca doar cu acid folic nu este de ajuns sa ramai, trebuie si restul de vitamine, precum :
clorhidrat de tiamină (vitamina B1) 1,6 mg,
riboflavină (vitamina B2) 1,8 mg,
nicotinamida (vitamina PP) 19 mg,
pantotenat de calciu (vitamina B5) 10 mg,
clorhidrat de piridoxină (vitamina B6) 2,6 mg,
biotină 0, 2 mg,
acid folic 0, 8 mg,
ciancobalamina (vitamina B12) 4 μg,
acid ascorbic (vitamina C) 100 mg,
colecalciferol (vitamina D3) 0,0125 mg (500 UI),
acetat de DL-a-tocoferil (vitamina E)15 mg,
calciu 125 mg, fier 60 mg,
magneziu 100 mg,
mangan 1 mg,
cupru 1 mg,
fosfor 125 mg,
zinc 7, 5 mg.

| Paula2018 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Iti multumesc pentru informatii si Doamne ajuta la amandoua happy

| MihaelaDart a răspuns (pentru Paula2018):

Cu plăcere! Doamne ajuta!

| Violleta2022 a răspuns:

Acidul folic, cunoscut ca Vitamina B9 - nu interactioneaza cu pastilele de raceala.
Desi, la raceala nu se ia nici un fel de pastile, se bea ceai cald, cu miere de albine si zeama de lamaie si se sta in pat, la caldura, pana trece.

| Paula2018 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc, daca o sa fie nevoie sa iau pastile(pentru raceala si dureri menstruale luam de obicei ) o sa discut cu medicul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Paula2018):

Daca vrei sa ramai insarcinata, nu mai lua pastile, ca toate au efecte negative asupra fatului. Lasa corpul sa lupte singur, ca raceala trece fara medicatie.
Iar pentru dureri menstruale, un prosop caldut, cu otet alimentar, pus pe burta (deasupra pelvisului), face mai mult decat orice pastile impotriva durerilor.

| Paula2018 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc mult pentru ajutor.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Paula2018):

Poti merge la medicul de familie pentru prescrierea medicamentelor pentru raceala care nu reduc efectul vitaminelor pentru preconceptie.

| Donsavas a răspuns:

Este doar o vitamina. Excesul se elimina oricum.
E normal sa ai această vitamina în corp

| ancaval a răspuns:

Pentru ce iei acid folic?
De ce nu întrebi medicul?

| Paula2018 a răspuns (pentru ancaval):

Pentru o viitoare sarcina.