| AntonelaCK a întrebat:

Sunt la postliceala sanitară. Stiti cumva de unde pot invata (un site) despre medicamente? Adica spre exemplu "pentru voma, se ia medicamentul x" si tot asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Https://mediately.co/ro/drugs
sau uptodate cu cont facut prin facultatea la care esti ca sa nu platesti mai mult decat abonamentul la biblioteca. Ai si acolo rubrica separata pentru medicamente.

Bula
| Bula a răspuns:

Citesti si conspectezi:
- simptomatologia
- diagnosticarea
- stabilirea diagnosticului sigur
- moduri de tratare

Medicina se invata 6 ani + rezidentiat + intreaga viata.

Daca ar exista o baza de date cum spui tu, atunci n-ar fi nevoie de medici, tratamentul ar fi complet robotizat.

| Violleta2022 a răspuns:

Site-ul ala de care intrebi, nu exista!
De aceea merg medicii la facultate 6 ani si 4 ani de rezidentiat, sa invete totul despre simptomele, bolile si medicatia pentru fiecare organ.
De la postliceala sanitara tu vei iesi doar un simplu asistent medical, nu medic, deci nu ai voie sa prescrii tu medicatie, ca faci puscarie.
Tu doar dai pacientului medicatia prescrisa de medic. Eventual iei o temperatura, pui un supozitor si faci o injectie.

| Donsavas a răspuns:

Nu e asa de simplu. Sunt medicamente pe care scrie ceva dar se pot folosi și in alte afecțiuni

| WhiteLife a răspuns:

Cauti un tratat de farmacologie in format PDF, sau mergi la o librarie si il cuperi/rasfoiesti.