| Anonimesss a întrebat:

Buna,sunt o fata de 12 ani. Deci eu acum o sapt am racit, ma rog nu o raceala grava, mi-au curs ochii intr-o zi si cam atat. Dar de duminica am inceput sa tusesc dar rar si sec. Nu am fost ieri si azi la scoala dar sunt foarte speriata pentru ca de ieri incepe sa se rupa tusea dar tusesc incontinuu fara oprire. Eu de obicei nu ma duc la medic cand sunt racita ca bunica mea a fost asistenta si stie cum sa ma trateze si imi trece in maxim 1 sapt. Ajutati-ma e cumva o gripa mortala? E pneumonie…tusesc incontinuu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic sa te consulte, ca nu ai voie sa lipsesti de la scoala pentru o banala tuse sau gripa.
Din atata lucru nu moare nimeni, ca pneumonia se face de la raceala grava netrata care dupa cateva saptamani poate afecta plamanii, nu dupa 2 zile.

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut!
Alte simptome in afara de tuse?
In orice caz trebuie sa vezi un medic, eventual mergi la medicul de familie și vezi ce e de făcut. Dacă considera ca e nevoie de un specialist te trimite frumos la pneumolog. Măcar îți da ceva sa nu te mai supere tusea aia.

| ioana748 a răspuns:

Inseamna ca bunica ti a dat si ACC.
Sanatate,

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, Încearcă să tușești până se rupe tusea din piept.