| anonim_4396 a întrebat:

sunt tare ingrijorata in legatura cu sanii mei care sunt intr-o schimbare ciudata. Au inceput sa devina foarte sensibili la sutien, sfarcurile au niste brobonele foarte mici care ma mananca foarte usor, si parca sau si intarit. pana acum nu am mai patit niciodata (am 19 ani nu sunt in crestere). De pe 23 ianuarie am inceput sa fac un tratament cu metronidazol, flucovim, spalaturi vaginale cu tantum rosa, cervugid ovule si o crema clotrimazol... diagnosticul scris pe reteta este Colpita, dar doctorita a spus ca e Candidoza. E unu si acelasi lucru? In fine, pe prospectele de la ovulele cervugid, si de la pastilele metronidazol la reactii adverse se metioneaza ca pot sa apara eritem, senzatie de arsura locala(asta la ovule) foarte rar, reactii de hipersensibilitate: urticarie, inrosirea fetei, purit, tulburari vizuale tranzitorii etc(la metronidazol) de 3, 4 nopti am si acele mancarimi usoare si o arsura pe tot spatele, pe maini pe burta, gat.Are vreo legatura cat de mica tratamentul cu senzatiile ciudata la sani? Si ar fi bine sa continui tratamentul avand aceste reactii adverse? La mancarimile acestea usoare pot face fata inca o saptamana jumatate, dar sanii ma ingrijoareaza sunt prea sesnsibili ma duce cu gandul ca as fi gravida desi nu am cum! Si nici nu as intrerupe tratamentul de frica sa nu imi reapara acea secretie laptoasa. Va rog frumos ajutati-ma cu o parere serioasa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Veme a răspuns:

Parerea mea - Este posibil sa fie de la metronidazol. Metronidazolul este ingrozitor de toxic. Tu oricum iei din 23 ian, asta inseamna deja mai mult de 10 zile. Vezi ca nu se tin tratamente mai mult de 10 zile cu metronidazol. Sper ca n-ai baut alcool catusi de putin in perioada asta pentru ca in combinatie cu metronidazol da reactiile alea adverse cutanate. Oricum OPRESTE METRONIDAZOLUL.

| stelutzagry a răspuns (pentru Veme):

Nu am baut alcool, stiu ca este toxic dar asa mi-a prescris medicul ginecolog. ba chiar si farmacistele se tot mirau ca am prea multe pastile de luat. am mers pe incredere cu acest medic stiind ca este foarte bun, scapand-o pe o prietena de-a mea de niste chisturi ovariene si altele... nu stiam ca metronidazolul nu se i-a mai mult de 10 zile. Aici stiu sigur ca nu a gresit presciptia, pentru ca mi-a explicat clar sa iau pastilele ovulele spalaturile iar cand imi vine ciclu, sa raman doar cu metronidazolul.(stia ca urmeaza de abia pe 8 9 februarie sa imi vine ciclul, deci mi-a intins tratamentul mult de tot) multumesc mult de pareri sunt foarte folositoare:*

7 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,

Părerea mea nu este specializată. Mergi la medic, la ginecolog și cere-i un sfat, un tratament. happy
Nu e de joacă cu așa ceva!

| stelutzagry a răspuns (pentru Maariiaa):

De la medicul ginecolog vin cu acest tratament.de aceea m-am si speriat

| BGDs a răspuns:

Colpita nu e acelasi lucru cu candidoza. Colpita (vaginita) este o inflamatie iar candidoza este infectie produsa de o ciuperca, Candida Albicans. Daca vrei, poti spune ca la baza sta infectia cu Candida care a dus la colpita (http://www.ginecologie.ro/Default.aspx?&boliid=25&tabid=143). Parerea mea e ca este posibil sa fie o reactie alergica din cauza tratamentului. Ar trebui sa folosesti un tratament mai mult local si mai putin sistemic ca sa inlaturi din reactiile adverse. Incearca totusi sa iei Claritine (antialergic) cateva zile sa vezi daca dispare pruritul.

| DonyHD a răspuns:

Marsh in p*m cu scarboseniile tale cu broboane acum nu cred ca o sa mai imi placa sanii unei fete pi***-as pe tatele tale jerpelite laughing

| stelutzagry a răspuns (pentru DonyHD):

Eu nu cred ca am zis ceva scarbos am niste reactii advesre la un anumit tratament si eram ingrijorata, nu trebuie sa iti bati joc de ceilalti daca intrebarea te depasteste. ce cauti la rubrica de sanatate, ca sa razi de altii du-te ma baiatule si joacate in nisipwinking

| DonyHD a răspuns (pentru stelutzagry):

Ok scuza-ma dar pe moment mi s-a parut scarbos de tot nu stiu de ce straight face ma rog scuze...