| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Sunt un adolescent de 16 ani si am fost diagnosticat cu diabet de tip 1 acum acum aproximativ 4 luni. Sa spunem doar ca nu a fost foarte usor pentru mine in ultima perioada si am inceput sa am un stil de viata din ce in ce mai sedentar. Ma gandeam sa ma apuc de un sport, dar nu prea stiu de ce sport mai exact. Glicemia mea fluctueaza foarte mult, din fericire beneficiez de un senzor de glicemie care se actualizeaza la fiecare 5 minute, desi nu este foarte precis. Inainte de senzor am incercat sa merg la sala pentru cateva saptamani, sa fac niste inot, dar nu am destula motivatie pentru a continua. Exista unele sporturi recomandate pentru diabet? Mare parte din viata mea am facut scrima, dar clubul s-a desfiintat din cauza covidului la inceput de pandemie. As putea sa ma inscriu la alt club in momentul de fata, dar nu cred ca se potriveste foarte bine cu afectiunea mea, iar echipamentul este destul de scump. Sunt doar foarte frustat in momentul asta, toata viata mi-a fost data peste cap.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Mihai0101 a răspuns:

Daca starea de sanatate a-ti permite sport alergat sau inot e super pentru sanatate dar facut cu masura.
Intreaba si un medic despre sport si efort.
In general sportul ajuta la sanatatea fizica cat si pshica.