| anonim_4396 a întrebat:

Sunt un pic ingrijorata :s.Nu mi-a venit menstruatia toata luna august si trebuia sa imi vina pe la sfarsit.Nici acum in septembrie nu.Prima menstruatie am avut-o in decembrie. E normal? Ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă ai.

Oricum, înţeleg că prima menstră/menarha ţi-a venit doar în decembrie 2012 - deci, NU ai de ce să te nelinişteşti!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primii doi ani de menstruatie poti avea dereglari fara ca asta sa aiba vreo semnificatie. Daca nu ai dureri abdominale, mai poti astepta 3-4 luni inainte ed a face o ecografie.

| JustRoxanne a răspuns:

In primii 2-3 ani de menstruatie e normal sa mai ai si dereglari, asa ca stai linistita...o sa vina ea!winking