| Catalina000016 a întrebat:

Bună! Știe cineva daca mi se poate elibera fisa medicala pentru admitere la facultate si adeverinta care atesta ca sunt apta, daca nu am facut vaccinul de 14 ani? Mentionez ca medicul de familie imi cam impune sa il fac deoarece nu mai vrea sa imi dea scutiri/trimiteri de 2 ani, eu fiind acum in clasa a 12-a. Iau in considerare sa ma transfer la un alt medic, insa nu stiu daca sunt obligata sa fac vaccinul sau nu (nici parintii nu sunt de acord). Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Medicul nu poate să îți impună să îl faci. Dacă nu îl ai, aceasta nu este motiv să fii respinsă la vizita medicală de admitere la facultate.

| Adelina4679 a răspuns:

Buna! Da, se poate elibera...insa se va mentiona in fisa ca vaccinul nu este facut.
Nu este obligatoriu sa-l faci, vaccinul de la varsta de 14 ani este un rapel care protejeaza de diferite boli infecțioase, tetanos.
Este recomandat sa-l faci pentru a avea imunitate.

| Catalina000016 explică (pentru Adelina4679):

Si nu ma va afecta faptul ca nu il am facut la inscriere, nu?
Am devenit paranoica deoarece credeam ca trebuie neaparat sa il fac avand in vedere ca medicul refuza sa imi mai dea trimiteri.

| Adelina4679 a răspuns (pentru Catalina000016):

Nu te afecteaza cu nimic