| jan33tt a întrebat:

tin cura de slabire si vreau sa fac si ceva sport.as vrea sa ma duc la sala de forta.dar nu stiu ce sa fac..cu sala slabesti sau nu? eu nu vreau sa fac muschi. vreau sa slabesc...sa fiu subtirica,nu matahala, si nu stiu ce sa fac.sa ma duc la sala..sau sa mi gasesc acasa un program cv pe youtube si sa fac acasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite aici,
http://www.eva.ro/......51304.html
Te pup!

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| jan33tt explică (pentru bursuc001):

1.70,65 kg, 16 ani

| bursuc001 a răspuns (pentru jan33tt):

Ai greutate normală; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Totuşi, ai cu vreo 4 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 4 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Nu neapărat să mergi la sala de forţă să "tragi de fiare" : acolo este şi bandă de alergare, ori bicicletă, etc.
Sau, poţi face aerobic...

O seară frumoasă.

| OoBunnyoO a răspuns:

De la forta nu slabesti. O sa ti se puna muschii pe sub grasime si vei parea si mai mare. Incearca sa slabesti inainte si apoi sa te apuci de sala.

| kati3mary a răspuns:

La sala faci muschi,iti sculptezi corpul, nu e pentru slabit. Incearca un sport (gen volei,inot, handbal, sau, de ce nu, badminton), de 3-5 ori pe saptamana, si ai grija la ce mananci: documenteaza-te in privinta unui regim alimentar sanatos. happy

| jan33tt explică (pentru kati3mary):

Am fost sportiva ..am facut handbal...acum 3 luni m am lasat..si da.tin un regim disociat

| Cosmin86 a răspuns (pentru jan33tt):

Mi se pare stupid sa tii orice regim, nu vad rostul. cu o alimentatie sanatoasa si cu de toate, slabesti fara probleme