| BlackSiri a întrebat:

Tin un fel de dieta, inventata de mine si as vrea, daca puteti, sa imi spuneti parerea voastra in legatura cu ce am mancat azi.
Dimineata: O felie de chec
Gustare: O bucatica de placinta cu mere(aprox. 50g)
Pranz: O lingura de piure de cartofi, un carnacior afumat(neprajit), 2 felii de castravete, 3 felii de rosie si jumate de felie de branza slaba de vaca.
Gustare: O banana si un biscuite
Cina: O felie de branza+o felie de paine alba+jumate de pahar de lapte.

Cum vi se pare? Mult, putin?
Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu mai consuma dulciuri dimineața! Dimineața un ceai îndulcit cu un pic de miere, la prânz îți recomand întotdeauna să mănânci o supă/ciorbă de legume (este o sursă de vitamine și săruri), seara o mâncare gătită, nu trebuie să mănânci veșnic răcituri, distrugi stomacul și apare și constipația.
Apropo, câți ani ai?
Învață să mănânci și nu te mai prosti.
Este bine că ai trei mese principale pe zi plus două gustări dar nu uita că trebuie să și arzi caloriile prin sport/exerciții fizice dacă nu zilnice măcar o dată la două zile.
http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente
Pa, pa.

| Ramo80 a răspuns:

Nu e mult dar nu tot ce ai mancat este recomandat intr-un regim de slabire. Incearca sa inlocuiesti alimentele consumate in mod normal cu unele mai light, cu mai putine calorii. Mananca dimineata lapte cu cereale integrale, apoi gustarea din fructe, masa principala fara cartofi, seara ceva usor, o salata in care poti pune o branza mai slaba si inlocuieste painea alba cu cea de secara. Renunta la dulciuri pe cat poti. Putin efort fizic si vei slabi cu siguranta. Pupic!

| Laura46 a răspuns:

Tu vrei sa slabesti mancand placinte,branza,banana,paine,carnaciori, cartofi, lapte si chec?hee hee))) scuza-ma dar asa ceva nu exista! Bagi tone de carbohidrati in tine.nu am vazut nimic in genul:dimineata:doua mere rase, sau un pahar mare de portocale stoarse(sau o portie mare de iaurt cu paine neagra)la pranz o manacarica fara carne la 4 peste la gratar sau pui, vita, iar seara OBLIGATORIU DOAR LICHID(CIORBA SAU SUPA) TOTUL FARA PAINE ADAUGAT.pai la cat mananci tu acum si ce combini te vei ingrasa intr-o saptamana garantat.

| BlackSiri explică (pentru Laura46):

Ma gandeam ca nu prea conteaza ce mananci atat timp cat mananci in cantitati mici...De paine stiu ca nu e recomandata la dieta, dar am mancat o felie si lapte doar jumate de pahar.
Zici ca ma voi ingrasa? Si totusi, ti se pare ca am mancat mult?

| Laura46 a răspuns (pentru BlackSiri):

Te-a sfatuit cineva mai jos sa mananci dimineata lapte cu cereale si apoi gustarea din fructe.-CEA MAI MARE GRESEALA! fructele nu se consuma NICIODATA DUPA ALTA MASA CI ELE CONSTITUIE DOAR O MASA.eu te-am sfatuit ca dimineata sa mananci mere rase sunt foarte sanatoase. Daca nu le poti manca goale exista biscuiti digestivi fara crema in magazine,hipermarketuri. Fructele te umfla mult in burta, provoaca aciditate in combinatii.De aceea cand vrei sa mananci un fruct alegi:ori doua mere,ori doua pere, ori doua portocaleetc.dar de acelasi fel, nu combinate.Conteaza cat mananci dar mai ales si ce mananci, tu ai facut niste combinatii de ma doare capul. Exact ce ingrasa ai ales.Nu poti fi slaba si sa mananci placinte checuri si carnaciori. Spune-mi te rog varsta, greutatea si inaltimea ta, vreau sa imi dau seama daca intr-adevar ai nevoie de o cura.Nu te sfatuiesc sa mori de foame pentru ca apoi te imbolnavesti de stomac si iar dai iama la frigider si pui la loc.

| BlackSiri explică (pentru Laura46):

Am 15 ani, 1, 72 m si 78 kg.Da, am nevoie de o cura de slabire.Deocamdata ma simt destul de bine, nu ma doare stomacul si nici senzatie de foame nu am.

| Laura46 a răspuns (pentru BlackSiri):

POTI CAUTA PE INTERNET ALIMENTELE CE CONTIN CARBOHIDRATI-LE ELIMINI daca iti plac supele,ciorbele,mancarurile facute in casa le poti manca bineinteles cat iti cere stomacul,daca ai pus mai mult in farfurie si simti deja ca te -ai saturat te opresti din mancat, noi avem tendinta mereu sa manacam mai mult decat ne cere stomacul pentru ca ne e pofta mare.(fara sosuri, sarmale grele pentru stomac)