| Daiana177 a întrebat:

Buna tpu.Acum o luna mi-am scos mana din ghips dupa o fractura a ambelor oase ale antebratului (fractura completa cu deplasare).In curand voi avea un campionat de baschet si voiam sa stiu daca o faşă mi-ar oferi mai multa protectie, tinand cont ca oasele sunt inca fragile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Decizia de a participa la campionatul de baschet ai luat-o singură, fără a cere sfatul ortopedului? Eu nu cred că va fi de acord. Daca vorbesti cu el o să îți spună și riscurile. Osul se vindecă greu, mai ales dacă a fost 'fractură cu deplasare'. Cred că dureaza ceva mai mult, până osul se va reface complet (chiar si câteva luni). Daca a trecut o lună, ar trebui sa mergi la un control, pentru o nouă radiografie, să vezi cum e situația...
Ortopedul nu ti-a spus să revii la cabinet pentru control?

| Daiana177 explică (pentru floresdemayo):

Am fost si totul e ok.Am primit si adeverinta medicului pentru participarea la campionat.Stiu ca nu este foarte indicat, dar na.

| floresdemayo a răspuns (pentru Daiana177):

Atunci, ascultă-l pe doctor. Eu mi-am spus doar părerea. happy

4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Mai bine ratezi un meci, decat o posibila cariera in viitor, capu sus, pierzi o batalie, dar vei avea ocazia sa lupti la razboi :*

| DOOOPX a răspuns:

Nici intr-un caz ei, si nici nu o sa poti o sa te doara mana incontinu, mie cand mi s-a intamplat asta duterile au fost cam 3 luni, si chiar dupa asta inca aveam dureri daca ma loveam la mana sau ridicam greutati ( cam un an).