| Iuuuulianaaaaa a întrebat:

Am 10 ani si astazi am aflat ca am pojar. Dar intrebarea mea este ce trebuie sa mananc. Doctorita mea de familie a spus sa nu mananc nici acru si nici sarat. Nici nu stiu daca trebuie sa mananc dulce. Acum am pofta de ceva dulce si nu o pot intreba pe mama pentru ca e plecata la farmacie cu tata. Si nu pot sa o sun...
CE TREBUIE SA MANANC?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AleAlex18 a răspuns:

Pentru copii este recomandat vacccinul contra pojarului (antirujeolic). Vaccinul poate fi administrat individual sau ca o parte a vaccinului MMR (pantru rujeola, rubeola si oreion), care se face de obicei la copiii cu varste intre 12-15 luni. A doua doza a vaccinului contra pojarului se face de obicei la copiii cu varste intre 4-6 ani, dar nu ar trebui facuta la mai mult de 11-12 ani.

Sfaturi pentru tratamentul pojarului la copii si adulti: puteti face baie numai dupa remisiunea febrei, aveti grija sa aveti camera bine aerisita, mancati supe de legume, legume la aburi cu ulei de masline, ciorbita de perisoare, lapte de soia.
Copiii si adultii care au facut pojar pot manca iaurt, banane, mere, morcovi. Nu exista un tratament specific pentru rujeola, cu exceptia tratamentului simptomatic (al febrei, tusei, rinitei si conjunctivitei). Tratamentul naturist al pojarului implica suplimente de betacaroten, de ajutor pentru a nu ramane cu leziuni pe piele. Suplimente de vitamina A se recomanda pentru:
– copii intre 6 luni si 2 ani care sunt spitalizati datorita aparitiei complicatiilor
– copii cu pojar care au un sistem imunitar deficitar sau carente de vitamina A
– toti copiii cu pojar care provin din comunitati sau zone in care deficitul de vitamina A este recunoscut a fi o problema de sanatate, mai ales in tarile in curs de dezvoltare sau zonele izolate. Mai puteti lua vitamina C si bioflavonoide sub forma de suplimente alimentare de la magazinele naturiste sau farmacii.

3 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Daca medicul a spus sa nu maninci acru si sarat atunci asta e singura restrictie. Asta nu inseamna ca putin sarat sau putin acru e absolut interzis.
Bea lichide de oricare ar fi, fara sa te fortezi, maninca ce e prin casa. Organismul lupta cu poajarul, nu mincarea.
Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Eu zic ca cel mai bine ii sa astepti sa vina Mami si cu Tati acasa, sigur nu dureaza mult pana se reintorc de la farmacie, pana atunci fa niste exercitii la mate o sa vezi ca ti se duce pofta aceea de dulce cand te concetrezi la altceva

| Betty12345678 a răspuns:

Papa ceva fruct dulce daca ai, nu cred ca iti va dauna.