| mxriiaa a întrebat:

Am 12 ani si primul meu ciclu a venit pe 22 August 2015.
A trecut luna Septembrie si nu mi-a venit inca,acum este Octombrie. De ce nu imi mai vine ciclul? Si nu, nu am avut relatii sexuale daca va intrebati.
Va rog mult sa ma ajutati si sa imi raspundeti la intrebare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Stai linistita ca nu s-a intamplat nimic.
Asa se intampla cand ai primul ciclu.
Si nu ai face rau daca ai vorbi cu mama ta, ar fi cel mai indicat.
Esti racita? si racerala/infectia dauneaza si intarzie CM.
Dar esti la inceput si asa se intampla multor fete la inceput.
O zi buna sa aihappy

| mxriiaa explică (pentru caramela):

Multumesc mult happy
Si da am vorbit si cu ea dar cred ca nici ea nu mai stie cum a fost la primul ei ciclu.
Multumesc foarte mult iar happy Si tu sa ai o zi buna big grin

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, NU ai motive de îngrijorare happy

În general, primele 5-10 menstruaţii pot să întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.
Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Cel mai probabil, este aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune!

| mxriiaa explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult! Chiar m-a ajutat raspunsul tau! happy

| bursuc001 a răspuns (pentru mxriiaa):

Cu plăcere happy

O seară frumoasă!