| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU am 17 ani și am început să mă izolez social să nu mai ies afară de loc cu prietenii in oraș din cauza acneei am început să ma stresez tot mai tare din cauza asta mereu sunt supărat, nervos vreau sa ies afară să mă distrez si nu pot de fiecare dată ma simt rușinos stau cu capul în jos evit sa privesc lumea în ochii. Am început să am gânduri necurate, toată problema asta a început acum 2 luni cand am folosit un săpun cu sulf si mi-a apărut o groază de cosuri m-am rugat de părinții să mă ducă la dermatolog ca nu mai suport dar mereu îmi zic ca o sa treacă de la sine mă dau cu soluție pe fata care mai mult irită cosurile de cât sa le vindece am ajuns cu psihicul la pământ și părinții nu înțeleg nici la școală nu mai vreau sa ma duc. Orice as face mereu asta am in cap cum scap de acnee când o să mai fiu ca înainte să folosesc săpunul ala spurcat nu o să-mi iert niciodată greseala asta. În loc să ma distrez cu prietenii stau in casa plângând si rugândumă de părinții să ma duca la doctor ce este mai grav ca am un gând necurat pe care vreau să-l fac nu stiu ce sa ma fac a devenit o complexitate pe care nu o mai suport ajutati-ma va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistita ca exista solutie eficienta, care te scapa de cosuri: uleiul de arbore de ceai ( TeeTree oil)!

Cu un betisor de urechi, introdus in uleiul ala, pui pe fiecare cos in parte de cate 2-3 ori pe zi, ele se usuca si dispar in urmatoarele zile.

Citeste despre acest ulei si beneficiile lui:

http://sanatate.bzi.ro/......casa-54986

http://www.sfatulmedicului.ro/......-ceai_4905

https://viataverdeviu.ro/......re-de-ceai

http://www.ziare.com/......ai-1009191

| Sn4k3 a răspuns:

Sunt multe sfaturi pe google sau mai bine ca sa scapi mai repede du-te la dermatolog.

| Divy a răspuns:

Te duci frumos la doctorul tău de familie și ceri o trimitere la un doctor dermatolog.
Sau cercetezi și mergi singur în privința consultației o să fie contracost așa că asigură-te mai întâi și de disponibilul financiar (banii pe care îi ai și ești dispus să îi dai pentru a-ți rezolva problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la dermatolog, termina cu prostiile, acneea se trateaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca InaLeaf ti-a dat un raspuns bun.la varsta ta e normal sa ai acnee. Si eu am avut, si mai toti cei ce au trecut prin varsta asta. Unora le apare mai devreme ceea ce se rusineaza si se streseaza dar si altora le vine randul mai devreme sau mai tarziu.Asa ca nu te mai stresa si lasa sa treaca perioada aasta cand hormonii sunt instabili.

| InaLeaf a răspuns:

Buna. La varsta ta acneea este normala si cel mai probabil pe baza hormonala. Sapunul cu sulf nu cred ca ti-a creeat aceasta problema, deoarece el este recomandat in tratarea mai multor afectiuni ale pielii printre care acneea, dermatita seboreica, micozele, eczemele. Acest sapun ar trebui sa imbunatateasca aspectul pielii, nu invers. Asta in cazul in care nu ai suferit o reactie alergica la unul dintre excipientii folositi in sapun.
Nu ai de ce sa te simti complexat sau rusinat, toti am avut acnee mai mult sau mai putin la un moment dat in viata. Stai linistit, nu este nicio rusine. Poti incerca sa te duci la un dermatolog sa vezi ce spune, exista numeroase tratamente impotriva acneei, insa te anunt de pe acum ca aceasta nu va trece peste noapte. Iti trebuie muuuulta rabdare si nu te izola, prietenii te pot ajuta.
Multa sanatate.

| Serena03 a răspuns:

Ai 17 ani, te poti duce singur la dermatolog happy Succes!

| georgica993 a răspuns:

Eu am 15 ani si am avut aceeasi problema de pe la 13 ani jumate/ 14. Si eu stateam in casa de rusine dar acum totul se schimba. Unchiul meu mi-a facut o solutie cu care m-am dat de 2 ori pe zi. A functionat si acum nu mai am aproape deloc.