| sasha898 a întrebat:

Am 18 ani si sunt cu picorul in ghips de 5 saptamini mai trebuie sa stau una dupa aia trec la fizioterapie vreo 10 zile si dupa ce o sa pot merge ad vrea sa ma apuc de sport de sala, as vrea sa stiu din timp daca nu va fi nimic grav, voi ce credeti? am fractura la glezna. Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ionutzz223 a răspuns:

Salut!
Nu-i stres cat timp mananci lactate si ai calciu in oase o sa fii bine si eu am avut probleme la glezna o sa te doara la schimbare de vreme o perioada in rest sa ai grija sa nu o fracturezi iarasi.
Bafta!

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Va trebui sa o iei incet. Ti se vor face recomandari, respecta-le intocmai. Nu vei putea face sport imediat, va trebui sa iti fortifici piciorul cu incetul si cred ca nici greutatea nu vei putea sa ti-o lasi pe el imediat. Pentru calciu, daca nu vrei sa iei suplimente, am cititi ca sucul natural de portocale este mai eficient decat laptele.

| andreyboss a răspuns:

Uite ce zic eu. Dupa fizeo-terapie tu nu ai destula forta in picior din cauza ca muschiul tau a stat degeaba iar fizeo-terapia il "repara" dupa asta tot nu ai sa calci cu toata greutatea pe el ci treptat folosint carje. Acum depinde ce fel de ruptura ai? Ai pusa tija sau placa ceva?

| sasha898 explică:

Din cate am vazut in radiografie imi pare ca e fracta ma talus. Eu in fiecare zi consum lactate de la tara nu din magazine