| darkhellangel666 a întrebat:

Am auzit ca cafeaua (scuzati cacofonia) opreste cresterea. Eu am 15 ani, 1.46 inaltimea si am urmat 2 ani un tratament cu hormoi de crestere. Acum un an mi s-a oprit tratamentul, insa eu tot ma consider mica pentru varsta mea. De un an si jumatate beau cate 1-2 cani jumatate lapte jumatate cafea. Asta ar putea sa-mi opresca cresterea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti intr-adevar mica pentru varsta ta. Nu poate fi incriminata numai cafeau, dar in mod sigur la o doza atat de mare (practic doua-trei lingurite de cafea pe zi, la un copil care probabil are sub 50 de kilograme) au influentat in rau cresterea in inaltime. Copiii nu ar trebui sa bea cafea macar pana pe la 17-18 ani si atunci ar trebui sa inceapa cu cantitati mici (o jumatate de ceasca mica in primii ani).

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu opreste cresterea, insa provoaca probleme cu tensiunea.

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Cafeaua n-are nici o legătură.

| Melek27 a răspuns:

Eu beau cafea simpla(fara lapte) de pe la 11 ani si acum ma chinui sa-mi albesc dintii laughing) dar nu are nici-o legatura cu inaltimea. daca Domnu' da sa cresti, cresti, iar daca nu, nu. big grin

| Susanne a răspuns:

NU, cafeaua nu influenteaza cresterea.