| Spanic a întrebat:

am auzit ca uleiul de ricin ajuta mult la ingrijirea si cresterea parului, este drept.Si de cite ori pe saptamana se maseaza parul cu acest ulei ca sa fie efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Uleiul de ricin se aplica de 2-3 ori pe saptamana. Este foarte important sa il aplici direct la radacina firului de par si sa il lasi sa actioneze cel putin doua ore, dupa care te speli normal pe cap, insa cu o doza ceva mai mare de balsam.

| Elvina a răspuns:

Pune-ti la radacini inainte de a te spala pe cap. De doua ori pe saptamana.

| BlueButterfly24 a răspuns:

Pai eu am folosit uleiul de ricin acum ceva timp, pentru ca parul meu era foarte uscat si tern! De 2-3 ori pe saptamana pune putin ulei pe par, apoi prindeti-l in coc si infasoara-l intr-un prosop, deoarece, caldura, ajuta la absorbtia uleiului! Dupa 10-15 minute clateste-l intai cu apa calda ca sa nu devina gras, apoi cu apa rece ca sa fie mai lucios si mai sanatos! Pentru par iti recomand si mierea, face parul foarte moale si stralucitor!