| RainbowDash1 a întrebat:

Am citit pe net despre Master cleanse, o dieta bazata numai pe limonada...
Este buna pentru. organism?
Daca nu, imi poate da cineva o dieta rapida si pentru incepatori?laughing (*una fara efectul de ingrasare, imediat dupa dieta)
FUNDA ♥!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Toate dietele care iti priveaza organismul de toti nutrietii, adica te infometezi o sa aiba efectul de ingrasare, deoarece organismul are impresia ca nu ai ce manca si strangere rezerve pentru cand o sa te infometezi din nou.
Mai bine e sa mananci sanatos, dai kg jos in mod sanatos si totul o sa fie bine, stiu ca dureaza mai mult, dar nu te mai ingrasi plus ca o sa ai un organism sanatos.
Nu este greu sa slabesti sanatos.
In primul rand miscare, multa miscare, aerobic, sarit coarda, mers pe bicicleta, alergat, abdomene, cam orice exercitii care iti trec prin cap.
Dupa aceea o dieta sanatoasa si echilibrada. Mese regulate, 3 mese principale. Dimineata e indicat sa consumi ceva bogat caloric ( paine cu branza, cu zacusca, ou fiert, ceai, lapte, orez, fructe), dupa amiaza o ciorba, supa, carne la gratar ( pui/curcan/vita. nu porc), ceva mai usor, iar seara de preferat o salata ( nu fructe, deoarece contin fructoza care te ingrasa). poti sa 2 gustari intre mese ( dupa masa de dimineata si cea de pranz) de preferat fructe.
Si sa bei cel putin 2 l de lichide ( de prefera apa, nu suc, daca doresti sucuri, iti faci freshuri de fructe acasa, neindulcite)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Recomand vizita unui medic nutritionist de specialitate nu fa ceva in ce nu esti specilizat ca nu cumva sa sufer consecintele mai tarziu.
O zi buna.

| deeamaria a răspuns:

Pai ce sa zic! Daca esti incepatoare. Am sa-ti zic urmatoarea dieta. Pe zi trebuie sa mananci de 5 ori.Si de fiecare data foarte putin! Nu manca dulciuri si nu in ultimul rand sa nu mananci seara. Ca dieta poti manca in fiecare zi o gramada de fructe. si foarte mult sa mananci rodie cu banane adica sa-ti faci suc sau le poti manca si asa! Trebuie sa faci multe abdomene dar inainte sa faci orice sport puneti in jurul abdomenului folie nu de aluminiu din aia normala si asa sa faci sport in cateva saptamani slabesti enorm de mult. Incearca doar! Funda?