| OFetitsaRoz a întrebat:

Am facut bae in lac si au iesit niste pete albe pe piept sunt fata si se vad ff urat cand imi iau o bluza mai decoltata dar acum au inceput sa se si in inmulteasca pls ma puteti ajuta? dau fundita garantat happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai luat o ciuperca numita pitiriazis verzicolor. Trebuie sa mergi la un dernatolog, fiindca tratamentul este destul de complex si lung (creme si solutii cateva saptamani, de 1-3 ori pe zi, plus masuri intense de igiena - fierberea prosoapelor, cearsafurilor, pijamalelor, obiectelor de lenjerie dupa fiecare folosire).

| carminaburana43 a răspuns:

Nu pentru funda iti spun ci in interesul tau ca asta nu este ceva normal trebuie sa mergi neaparat la medic poate a fost ceva toxic in apa lacului care ti-a afectat pielea.Si daca nu vrei sa ramai asa si sa se agraveze trebuie sa te vada un medic.

| express11 a răspuns:

Ciuperca de la apa murdara.

| Ania_3910 a răspuns:

Nu iti fa griji totul se intampla din cauza ca ai facut paie in lac (probabil ca lacul a fost murdar) si ti sau inmultit pentru ca nu tei ingrijit in deeajuns.
Ar trebui sa faci un duj in ficare zi cu gel de dus sau sapun sa te speli pe maini pe fata cand vi de afara cand te scoli. FUNDA

| RaVuL a răspuns:

Depinde cu cine ai fost daca ai mai fost cu cineva si i-a aparut si la acea persoana e de la lac daca doar tie ai tu pilea sensibila.Dar du-te la un dermatolog sa te vada si sa vezi ce iti recomanda.Si eu la intrebarile mele(cateva) primesc raspunsuri du-te la medic du-te la nu stiu mai cine dar la chestia asta chir trebuie sa nu ajungi mai rau.
Fundaa

| SunShineyKidu a răspuns:

Probabil ai luat vreo ciuperca din acel lac. Asa cum scaldatul era interzis ( banuiesc ), de acolo ti se trage. Du-te la medicul dermatolog. URGENT! Te rog :X Sper ca ti-am fost de folos. Multa sanatate!

| amma_2887 a răspuns:

Hey ar trebui sa mergi la un dermatolog si el iti va spune exact ce ai in plus si eu am patit la fel si mea dat o crema si mi-au trecut astea tiau aparut pentru ca sigur ai pielea sensibila si apa era murdara sper ca tiam putut fi de ajutor:*