| LlamaSpit a întrebat:

Buna TPU! Am nevoie de ajutor la o problema pe care am intampinat-o azi. Este vorba de paranoia mea cu rabia. Deci azi am intalnit un catel (foarte dragut, jucaus si activ) pe strada si m-am jucat un pic cu el. Vreau sa mentionez ca am intrat in contact cu saliva lui si este posibil sa imi fi atins ochii/gura cateva minute mai tarziu.
Catelul nu prezenta semne ca ar fi fost turbat: nu era agresiv, nu avea spume la gura, nu se balansa, nu avea miscari anormale ale corpului/capului, nu era ranit la prima vedere, etc etc.
Acuma intrebarea pe bune e daca ma ingrijorez degeaba sau daca chiar e vreun pericol in care as fi putut contracta rabie.
Parca citisem undeva ca un animal (in special cainele) o poate transmite doar dupa ce incep simptomele sa apara, adica alea mentionate mai sus. Dar cine stie... Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

Du-te la doctor daca incepi sa ai simptomele acestea: Tuse sau senzatia de gat uscat;
Durere, arsura, mancarime;
Febra;
Furnicaturi sau amorteala la locul muscaturii sau al expunerii initiale;
Durere abdominala;
Anxietate sau neliniste care se accentueaza si poate evolua spre agitatie extrema.
Perioade alternante de comportament normal si comportament bizar sau neobisnuit (anxietate, halucinatii, delir);
Frica de apa (hidrofobie) sau frica de aer (aerofobie);
Spasme musculare la nivelul muschilor fetei, gatului sau diafragmului, urmate de convulsii;
Paralizia, care este adesea singurul simptom;
Variatii mari ale temperaturii corporale;
Insuficienta cardiaca si respiratorie.