| trisxx3 a întrebat:

Buna! Sorry pentru categoria greșită, dar na, stiti voi ((: DECI o sa încep cu faptul ca sunt o persoana foarte paranoica și anxioasa ca să fie clar (va rog nu râdeți de mine ca plang). Deci astazi am fost muscata de câinele mătușii mele (nu e vaccinat anti rabie) btw ca să știți am o fobie de rabie deci se explica. Nu l-am mai vazut niciodată asa de agresiv. M-am spalat de 2 ori cu apa și săpun și m-am si dezinfectat. Un detaliu ar fi ca nu mi-a curs sânge de la mușcături, am rămas doar cu o zgarietura DAR nu-s liniștită deloc. CRED CA rabia se transmite atunci când saliva animalului face contact cu sângele tau? Totuși nu știu sigur va rog, spuneți ce credeți ca nu dorm la noapte clar. Oare sa-mi fac analizele la sânge? Nu știu ce sa fac mai departe ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fantaspirit a răspuns:

Fă-ți vaccinul daca ai fobie, altfel îți va provoca mult stres, mereu te vei gândi daca ai luat sau nu fiind anxioasa și paranoia.

| trisxx3 explică (pentru Fantaspirit):

Mulțumesc mult asta ma gândeam și eu sa fac. maine cel mai târziu voi încerca

| Fantaspirit a răspuns (pentru trisxx3):

Neapărathee hee

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tocmai, daca stii ar trebui sa-ti pui intrebarea la actegoria corecta, ca sa nu te faci de ras ca esti incapabila sa judeci...

Cu muscatura de caine, direct la spital sa-ti faca anti-tetanos fiindca dezinfectarea nu elimina virusul!

| trisxx3 explică (pentru Violleta2022):

De ce ești asa de frustrata

| Violleta2022 a răspuns (pentru trisxx3):

Eu chiar nu am de ce sa fiu frustrata, doar incerc sa te educ, ca pe viitor sa nu te mai pui in situatia asta jenanta.
Daca esti fata desteapta inveti si nu mai repeti greselile pe viitor.

| trisxx3 explică (pentru Violleta2022):

Frate dar de ce e jenant lmao am pus întrebarea în categoria asta pentru ca e mai populara nu pentru ca nu știu sa judec.

| Violleta2022 a răspuns (pentru trisxx3):

Fiindca ti se cere sa-l pui in categoria corecta, nu de mine ci te Administratia forumului, nu unde vrea fiecare, ca atunci ar fi debandata pe forum.
Cand nu ai idee unde sa incadrezi intrebarea, pune-o la "conversatii"!

| trisxx3 explică (pentru Violleta2022):

Cui ii pasa

| Violleta2022 a răspuns (pentru trisxx3):

Celor carora li se blocheaza contul.

Răspuns utilizator avertizat
| Crackman a răspuns:

Dacă avea rabie deja erai zombi

| trisxx3 explică (pentru Crackman):

Mama zombie suna misto ngl

| helpforyou a răspuns:

"Transmiterea are loc de obicei prin zgârierea sau mușcătura de către un animal a altuia sau a oamenilor.[5] Saliva animalului infectat poate transmite rabia dacă aceasta vine în contact cu membranele mucoase ale altui animal sau om"

https://ro.wikipedia.org/wiki/Rabie

| trisxx3 explică (pentru helpforyou):

Mulțumesc pentru ajutor

| helpforyou a răspuns (pentru trisxx3):

Cu drag.

| trisxx3 explică:

VA ROG nu râdeți poate pare stupid dar ma jur ca mor de frica frate

| Hammurabi a răspuns (pentru trisxx3):

Du-te și fă-ți vaccinul antirabic și o să stai fără griji.
E o nimic toată, o înțepătură mică.

| trisxx3 explică (pentru Hammurabi):

Multumesc mult îl voi face maine

| trisxx3 explică:

Update: deci am mers la medic și a zis ca nu i nevoie sa-mi fac vaccinul din moment ce nu era un câine necunoscut lmao

| Anonimus24061 a răspuns:

Pai in primul rand rabia este o boala cu transmisie prin saliva bine are mai multe transmisi dar noi vorbim despre cazul tau si ai spus ca nu ti a cur sange deci el doar te a zgariat si ti a avariat pielea doar pe primul strat cel mai bine ar fi sa îi spui unui adult eu nu iti pot vedea acum rana dar mama, matusa o roda o sora un frate sunt sigur ca ar sti mult mai bine ce sa iti faca in cel mai rau caz te duci la spital pentru vaccinare si pentru a te curata.

| trisxx3 explică (pentru Anonimus24061):

Mersi mult! m-am decis ca cel mai bine ar fi sa-mi fac maine vaccinul ca sa scap de frica, știi? ((: